Debata nad wnioskiem o odwołanie minister edukacji

dodane 03.11.2016 19:45

PAP |

Rozpoczęła się sejmowa debata nad wnioskiem PO o odwołanie minister edukacji Anny Zalewskiej. Platforma zarzuca szefowej MEN, że prowadzi nieprzemyślaną politykę oświatową, działa na szkodę uczniów, nauczycieli i samorządów. Zalewskiej broni PiS; wniosku nie poparła komisja edukacji.

Debata nad wnioskiem o odwołanie minister edukacji   Jakub Szymczuk /Foto Gość Minister Anna Zalewska

Ostateczne głosowanie nad wnioskiem o wotum nieufności wobec minister edukacji zaplanowano na piątek. Sejm wyraża wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów - czyli musi opowiedzieć się za tym minimum 231 posłów.

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności posłowie PO złożyli w Sejmie 14 października, w Dniu Edukacji Narodowej. Jednym z głównych powodów są przygotowywane przez resort edukacji zmiany w strukturze szkół. Zgodnie z propozycją MEN w miejsce obecnie istniejących szkół mają być: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane. Zmiany rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018.

Przedstawiając w środę wniosek Rafał Grupiński (PO) stwierdził, że brak jest głębszych przyczyn przeprowadzenia tak radykalnej zmiany systemu oświaty w Polsce. Jak mówił, "główną ofiarą" zmian staną się gimnazja.

Według PiS wnoszenie o odwołanie szefowej MEN w momencie, gdy wprowadzana jest ważna reforma edukacji jest - jak uzasadniała Marzena Machałek (PiS) - "wprowadzaniem chaosu i próbą przykrycia ośmiu lat błędnych, fatalnych decyzji dla polskiej edukacji". "Reforma jest niezbędna i konieczna" - przekonywała Krystyna Czochara (PiS).

Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży rekomenduje Sejmowi odrzucenie wniosku PO. Podczas środowego posiedzenia komisji wniosek o wyrażenie wotum nieufności poparło 11 posłów, 20 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EDUKACJA, PAP, SEJM, ZALEWSKA

Przeczytaj komentarze | 5 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Gość 04.11.2016 13:50
Niezalogowany użytkownik Raczej nie chaos, a to, że ci z "zawodu dyrektorzy" stracą swoje stołki:))). A to już dla dzieci żadna strata. Sprawy gender bym nie bagatelizował.
Plusów: 0 Gość 04.11.2016 12:27
Niezalogowany użytkownik @Agnieszka napisała: "A nauczyciele niech się wezmą do pracy, a nie do polityki, albo promowania gender, homoseksualizmu i pogańskich świąt w szkołach." - Jasne.Nauczyciele nic nie robią, bawią się tylko jakimiś genderami albo politykują. Odezwał się pisowski ciemny lud... Żebyś kobiecino wiedział i rozumiała, ze taka byle jak robiona reforma tym bardziej utrudni nauczanie, tym bardziej otumani nauczycieli, którzy już w ogóle nie będą wiedzieli jak i co robić - to byś głupot nie pisała. Reforma edukacji, w dodatku tak zasadnicza - to musi być STARANNIE przygotowany proces, a nie czary i zaklęcia "bo ja chcem"! A tak się to właśnie teraz odbywa - wsłuchaj się kobieciono w głosy samych pisowskich ministrów, zwłaszcza tych od finansó, wsłuchaj się w głosy samorządowców, który pokazują, gdzie dokładnie nie ma planu, tylko pobożne życzenia. A jak się wsłuchasz i - daj Boże! - zrozumiesz, przestaniesz myśleć naiwnie, że problemem w szkole jest jakiś tajemniczy "gender". Problemem jest chaos. Coraz większy chaos. I zapowiada się, że ta tendencja się tylko spotęguje po tej "reformie".
Plusów: 1 Agnieszka 04.11.2016 08:06
Niezalogowany użytkownik Ja jako rodzic cieszę się, że będą likwidowane gimnazja. Jest to szkołą z założenia szkodliwa. A nauczyciele niech się wezmą do pracy, a nie do polityki, albo promowania gender, homoseksualizmu i pogańskich świąt w szkołach.
Plusów: 1 Gość 04.11.2016 08:02
Niezalogowany użytkownik Uważam,że urzędnicy i politycy powinni być karani za swoje decyzje, które powodują dużą szkodliwość społeczną, tak jak: 6 latki, promowanie w szkołach gender i homoseksualizmu, tak, tak to Platforma dawała naszym dzieciom. A tu kilku krzykaczy przyczepiło się do kobiety, która chce normalności w szkołach. Nauczyciele też mają dużo za uszami z ZNP i Broniarzem na czele.

wszystkie komentarze >