Lider o tysiącu twarzach

dodane 26.11.2016 19:41

PAP |

"Lider o tysiącu twarzach", "jeden z najbardziej kontrowersyjnych symboli XX wieku" - tak o zmarłym przywódcy Kuby Fidelu Castro pisze w sobotę watykański dziennik "L'Osservatore Romano". Przypomina jego osobiste relacje z trzema papieżami.

Lider o tysiącu twarzach   CUBADEBATE/PAP/EPA Castro na zdjęciu z 2012 r.

"Przez wielu uważany był za dyktatora bez skrupułów, gwałtownego tyrana i wroga praw człowieka. Dla innych zaś był człowiekiem, który dążył do wyzwolenia swego narodu, przywódcą legendarnym i pełnym charyzmy" - pisze dziennik wydawany za Spiżową Bramą w sobotnio-niedzielnym wydaniu. Wyraża przekonanie, że niezależnie od historycznej oceny, która obecnie byłaby "przedwczesna", pozostaje złożoność osobowości kubańskiego lidera.

W latach 70. - stwierdza - "Lider Maximo umocnił swą władzę nie tylko wprowadzając serię reform gospodarczych pod znakiem nacjonalizacji przemysłu, kolektywizacji rolnictwa, oświaty i służby zdrowia, ale również dławiąc ostro wszelkie formy sprzeciwu i odmawiając faktycznie prawa do wolności religijnej".

Dziennik przywołuje spotkania i osobiste relacje kubańskiego przywódcy z trzema papieżami: Janem Pawłem II, Benedyktem XVI i Franciszkiem. Zainaugurowała je, przypomina, wizyta Castro w Watykanie w 1996 roku. Dwa lata później, dodaje, doszło do pierwszej historycznej wizyty polskiego papieża w Hawanie, który apelował tam o to, aby Kuba otworzyła się na świat, a świat na Kubę.

Watykański dziennik podkreśla na zakończenie, że "fundamentalne znaczenie" miało zaangażowanie papieża Franciszka, które w ostatnich latach doprowadziło do wznowienia relacji między Kubą a Stanami Zjednoczonymi.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ, KUBA, PAP, PREZYDENT, WATYKAN, ZGON