Ruszył proces drukarza oskarżonego przez Fundację LGBT

dodane 29.11.2016 16:22

Ordo Iuris

W Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Widzewa ruszył dziś proces drukarza, który odmówił wykonania tzw. roll-upu dla jednej z organizacji LGBT. Obwinionego reprezentują prawnicy Instytutu Ordo Iuris.

Pracownik łódzkiego przedsiębiorcy odmówił wykonania materiałów promocyjnych (roll-up’u) na zamówienie organizacji LGBT. Uzasadnił swą odmowę stwierdzeniem, że nie przyczynia się swą pracą do promocji ruchów LGBT. Rzeczowa odpowiedź pracownika drukarni miała posłużyć radykalnym działaczom LGBT jako pretekst w wytoczeniu precedensowej sprawy karnej. Wyrok nakazowy Sądu Rejonowego dla Łodzi-Widzewa z czerwca 2016 r., zagrażający gwarantowanej konstytucyjnie wolności gospodarczej przedsiębiorcy i przekreślający wolność sumienia pracownika, został wydany po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich, występującego po stronie działaczy LGBT już od pierwszych etapów postępowania.

Wskutek interwencji prawników Ordo Iuris, wyrok nakazowy Sądu Rejonowego dla Łodzi-Widzewa, uznający winę pracownika drukarni i skazujący go na karę grzywny w wysokości 200 zł, utracił moc. Sprawa została przekazana do rozpoznania od nowa, na zasadach ogólnych.

W dniu 29 listopada 2016 r., Sąd Rejonowy wszczął przewód sądowy i przesłuchał w charakterze świadka Mariusza Drozdowskiego („Jej Perfekcyjność”) – prezesa Fundacji LGBT Business Forum. Na wniosek obrońcy dopuszczono także dowody z zeznań świadków: w tym pracowników i właściciela drukarni, osobę negocjującą z obwinionym zawarcie umowy na druk materiałów promocyjnych oraz Annę Błaszczak – Dyrektora Zespołu ds. Równego Traktowania w biurze RPO, która w imieniu Rzecznika Praw Obywatelskich złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia wykroczenia. Przesłuchanie tej osoby będzie istotne, bowiem osoba ta brała udział w konferencji organizowanej przez Fundację LGBT Business Forum w czerwcu 2015 r., na którą Fundacja usiłowała zlecić wydrukowanie tzw. roll-upu. 

Sąd Rejonowy odroczył rozprawę do dnia 17 stycznia 2017 r., godz. 9.00, s. XV. Sprawą z ramienia Instytutu Ordo Iuris zajmowali się mec. Bartosz Lewandowski i mec. Jerzy Kwaśniewski.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| HOMOLOBBY

Przeczytaj komentarze | 8 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 3 Gość 30.11.2016 08:59
Niezalogowany użytkownik Dobrze, że jest Instytut Ordo Iuris, bo kto w Polsce ma bronić Obywatela przed Rzecznikiem Praw Obywatelskich? I nie ma co mówić, że to tylko "marudzenie", bo tak się tworzy precedensy.
Plusów: 2 Gość 30.11.2016 08:31
Niezalogowany użytkownik Napiszcie co to za przedsiębiorca to zamówię u niego jakieś rolupy. (warto dać zarobić porządnym ludziom :)
Plusów: 3 Gość 29.11.2016 21:36
Niezalogowany użytkownik Chętnie bym się dowiedział, co to za drukarnia, aby złożyć tam zlecenie, i w ten sposób wyrazić swoje poparcie.
Plusów: 3 velario 29.11.2016 19:18
Obwiniony był pracownikiem firmy drukarskiej, a nie jej właścicielem, wobec czego rozważanie całej tej sytuacji przez pryzmat wolności gospodarczej jest bezprzedmiotowe.

wszystkie komentarze >