107,6 FM

Barbórka w Muzeum?

Z propozycją nietypowych obchodów Barbórki wyszło Muzeum Śląskie. Przygotowany program zaciekawi dzieci i dorosłych.

Wraz z nadejściem Adwentu zbliża się wspomnienie świętej Barbary, która jako patronka archidiecezji katowickiej, górników czy hutników pozostaje nierozerwalnie związana ze Śląskiem.

W ikonografii postać świętej przedstawiana jest z kielichem i Hostią. Barbara, niosąca Najświętszy Sakrament, od wieków czczona jest jako patronka dobrej śmierci. Na przestrzeni lat jej kult trwale przeniknął do śląskiej kultury. Wciąż żywa tradycja Barbórki łączy dziś nie tylko górników, ale wszystkich mieszkańców regionu.

Z propozycją nietypowych obchodów Barbórki wyszło Muzeum Śląskie. Program przygotowany na tę okazję zaciekawi nie tylko dorosłych. Dzieci będą mogły spróbować swych sił na warsztatach plastycznych z wykorzystaniem węgla. Dla starszych uczestników dr Beata Piecha-van Schagen poprowadzi wykład, w którym opowie o tradycyjnych i nowych sposobach świętowania Barbórki, a także o wpływie zmian historyczno-politycznych na obchody wspomnienia św. Barbary.

Muzeum Śląskie zaprasza także do zwiedzenia swoich stałych i czasowych ekspozycji, takich jak: Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów czy Galerii śląskiej sztuki sakralnej, w której zwiedzający będą mogli przyjrzeć się wizerunkom św. Barbary w malarstwie, grafice czy rzeźbie.

Program wydarzeń:

4 grudnia 

10.00-20.00 - WYSTAWY 
Wstęp na wystawy stałe oraz czasowe w cenie 1 zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy