Potańcówki w Wielki Piątek?

dodane 01.12.2016 15:40

MG /spiegel.de

Federalny Trybunał Konstytucyjny uchylił zakaz urządzania imprez w Wielki Piątek w Bawarii.

Potańcówki w Wielki Piątek?   Tobias Helfrich / CC-SA 3.0 Siedziba Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe – widok od południa

Sędziowie z Karlsruhe uwzględnili złożoną przez "Federację na rzecz wolności intelektualnej" (Bund für Geistesfreiheit) skargę do Trybunału Konstytucyjnego. Grupa reprezentuje interesy osób bezwyznaniowych i dąży do totalnego rozdziału państwa od Kościoła. To oni zorganizowali w 2007 roku w Wielki Piątek imprezę w teatrze w Monachium. Zaplanowana wtedy na koniec impreza "Heidenspaß-Party" była zabroniona. Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że niesłusznie. Pomimo że zgodnie z ustawą Wielki Piątek powinien być chroniony, jako tzw. "cichy dzień".

W Bawarii tzw. "ciche dni" dotyczącą m.in. Wigilii czy Wszystkich Świętych. Imprezy mogą być organizowane tylko, gdy zachowują odpowiednią powagę. Rygorystyczne reguły dotyczą przede wszystkim Wielkiego Piątku. Nie mogą być organizowane wtedy żadne wydarzenia sportowe i muzyczne. Zniesienie zakazu organizowania takich imprez było możliwe dla innych dni, ale nie Wielkiego Piątku. Teraz Trybunał Konstytucyjny uznał zakaz za bezpodstawny. W związku z tym prawo w Bawarii musi się zmienić. 

Co prawda w decyzji uwzględnia się, że pewne święta chrześcijańskie powinny być chronione i mieć zagwarantowany spokój.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nie oznacza, że teraz każda impreza może mieć miejsce w Wielki Piątek. Jednak "Heidenspaß-Party" musiałaby się odbyć, ponieważ organizatorom nie chodziło tylko o zabawę czy interesy handlowe. 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BAWARIA, FEDERALNY TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY, IMPREZY, WIELKI PIĄTEK, ZNIESIENIE ZAKAZU

Przeczytaj komentarze | 5 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Mysz 02.12.2016 13:19
Niezalogowany użytkownik @ Nawa i Wowras: jakoś w krajach o innych kulturach czy wyznaniach przyjmuje się za oczywiste dostosowanie do lokalnych zwyczajów. Święta innych religii traktowane są jako oczywistość, podobnie jak konieczność dostosowania do nich swoich działań. Ot chociażby zalecenia żeby w państwach muzułmańskich dostosować strój do lokalnych oczekiwań czy nie jeść na ulicy w czasie ramadanu. Dalej na wschód - nie wchodzić do świątyń w butach, krótkich spodenkach itp. Do niektórych nie wpuszcza się kobiet - i nikt nie trąbi o dyskryminacji, tylko pada hasło "odmienna kultura ", trzeba uszanować. W programach przyrodniczych z absolutną powagą pokazuje się jak młody Amerykanin przrd nurkowaniem w cenotach "prosi lokalne duchy o przychylność " albo buddyjski mnich błogosławi krokodyle jaja... A tu - cichy dzień okazuje się być straszliwą opresją dla wolności...
Plusów: 2 wowras 02.12.2016 10:43
Niezalogowany użytkownik Ważne aby ci co chcą się bawić nie przeszkadzali tym, dla których ważna jest powaga Wielkiego Piątku. Aby z wolności nie zrobić dowolności.
Plusów: 2 Grzegorz 02.12.2016 09:28
Niezalogowany użytkownik No masz racje będzie Prorok Mohamed. Kruszy się Bawaria ostoja normalnosci.
Plusów: 2 Nawa 01.12.2016 22:36
Niezalogowany użytkownik Mysle, ze katolicy wiedza czy w ten dzien wypada wybierac sie na imprezy i to czy panstwo nakazuje/zakazuje nie ma dla nich wiekszego znaczenia. Innych osob nie mozna zmuszac do tego by sie dostosowywali.

wszystkie komentarze >