107,6 FM

Plus dla szefa polskiego wywiadu

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych jednogłośnie zaopiniowała wniosek premier o powołanie Piotra Krawczyka na szefa Agencji Wywiadu - dowiedziała się PAP w środę.

Przewodniczący komisji Marek Opioła (PiS) powiedział PAP po środowym posiedzeniu, że wniosek o powołanie Krawczyka został przyjęty pozytywnie przez wszystkich posłów komisji.

Krawczyk pełni obowiązki szefa AW od czasu odwołania pod koniec września płk. Grzegorza Małeckiego, który zrezygnował ze stanowiska. Zgodnie z prawem pełniącym obowiązki szefem AW można być przez trzy miesiące.

P.o. szef AW ukończył stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim, jest doświadczonym dyplomatą, analitykiem oraz specjalistą ds. bezpieczeństwa.

Brał udział w misjach dyplomatycznych w Afganistanie, był tłumaczem Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku, doradcą politycznym dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie oraz charge d'affaires Ambasady RP w Ankarze.

W 2004 r. został ranny podczas ostrzału polskiej bazy w Babilonie, nie skorzystał z możliwości ewakuacji do kraju i pozostał na misji.

Został odznaczony medalami "Za zasługi dla obronności kraju", NATO Non-Article 5 ISAF, Afghanistan Campaign, a także Gwiazdą Afganistanu i Gwiazdą Iraku.

Jest żonaty, ma troje dzieci.

Premier powołuje i odwołuje szefów służb specjalnych po uzyskaniu opinii prezydenta sejmowej komisji ds. służb specjalnych i rządowego kolegium ds. służb specjalnych. Opinia ta nie jest dla szefowej rządu wiążąca.

Obecnie Krawczyk ma jednego zastępcę - ppłk. Dominika Dudę. Został on powołany przez premier po odejściu Małeckiego - 7 października 2016 r.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama