„Yolocaust”

dodane 19.01.2017 17:35

Bartosz Bartczak

Izraelski satyryk, Shahak Shapiro zrealizował szokujący projekt wykorzystujący zdjęcia z Pomnika Holocaustu.

„Yolocaust”   Friar's Balsam / CC 2.0 Pomnik Pomordowanych Żydów Europy

Izraelczyk wziął z serwisów społecznych takich jak Instagram czy Facebook zdjęcia ludzi, którzy odwiedzili Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Ludzie ci często publikowali „zabawne” zdjęcia właśnie z pomnikiem w tle. Dodawali do nich często komentarze daleko odbiegające od powagi miejsca. Shapiro zrobił jednak coś więcej. Nałożył na autentyczne fotografia z czasów Holocaustu. Montaż można zobaczyć po najechaniu na zdjęcie.

Efekt robi duże wrażenie. Śmieszne miny i dziwne pozy bardzo kontrastują z obrazem tragedii pomordowanych ludzi. Autor oczywiście może spotkać się z krytyką. Wiele osób może uznać za nie na miejscu wykorzystywanie tragedii w celach artystycznych. Ale chęć pokazania braku refleksji wielu turystów odwiedzających Pomnik Pomordowanych, mógłby być uznany za wystarczający pretekst dla takiego dzieła.

Pomnik Pomordowanych Żydów Europy został odsłonięty w 2005 r. Znajduje się on w centrum Berlina, i składa się on 2711 betonowych bloków na powierzchni 19 tys. m². O jego inauguracji odwiedziło go miliony osób. Widać nie wszyscy zrozumieli powagę tego miejsca.

Poniżej publikujemy link do strony projektu. Ostrzegamy, że zdjęcia są drastyczne:

http://yolocaust.de/

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| HOLOCAUST

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Tomek 20.01.2017 08:01
Niezalogowany użytkownik Wręcz przeciwnie. To bardzo dobry projekt, uświadamiający ludziom, którzy tam przychodzą co tak naprawdę symbolizują szare betonowe bloki.
Plusów: 0 Gość 19.01.2017 22:48
Niezalogowany użytkownik To nie jest nie na miejscu. Taki fotomontaż jest skrajną podłością i brakiem wrażliwości na tragedię tamtych ludzi. Mówiąc krótko - potwór a nie satyryk!!! Jedynie masowe potępienie tego potwora powinno być odpowiedzią na takie postępowanie.
Plusów: 0 Gość 19.01.2017 19:51
Niezalogowany użytkownik Zacząc trzeba od tego, że wiele osób nie wie, że to pomnik ofiar Szoach. Wiem, bo byłem tam wiele razy i często ludzie nie wiedzieli czemu to jest poświęcone - a wizualnie wygląda na fajny labirynt. Taka scena: moja znajoma idzie ze mną mając za cel ten pomnik, dochodzi pierwsza kładzie się na nim i pyta czy jeszcze daleko. PS. przedostatnim zdjęciu w tle widać budynek, przed którym w ziemi znajduje się bunkier Hitlera.

wszystkie komentarze >