Parlament Europejski pozbawił Marine Le Pen immunitetu poselskiego

dodane 02.03.2017 13:45

PAP |

Parlament Europejski uchylił w czwartek immunitet poselski liderce francuskiego Frontu Narodowego i kandydatce na prezydenta Francji Marine Le Pen w związku z dochodzeniem w sprawie publikacji na Twitterze zdjęć z egzekucji zakładników Państwa Islamskiego.

Parlament Europejski pozbawił Marine Le Pen immunitetu poselskiego   blandinelc / CC 2.0 Marine LePen

O uchylenie immunitetu zwróciła się do europarlamentu francuska prokuratura w Nanterre, aby móc przesłuchać europosłankę.

W 2015 roku Le Pen opublikowała na swoim profilu na Twitterze zdjęcia przedstawiające brutalne egzekucje zakładników przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS), w tym egzekucję amerykańskiego dziennikarza Jamesa Foleya, który został ścięty przez terrorystów. Le Pen opatrzyła te zdjęcia komentarzem: "To jest Daesz", używając arabskiego akronimu IS.

Opublikowanie fotografii przez liderkę Frontu Narodowego wywołało we Francji oburzenie. Prokuratura może postawić jej zarzut rozpowszechniania obrazów przedstawiających przemoc, za co grozi kara do trzech lat więzienia i 75 tys. euro grzywny.

Francuskie organy ścigania prowadza też śledztwo wobec Le Pen w związku z zarzutami, że opłacała pracowników partii z funduszy Parlamentu Europejskiego, które - zgodnie z unijnymi regułami - powinny być wykorzystywane tylko do płacenia asystentom za pracę dla eurodeputowanych. Europosłanka odmówiła niedawno stawienia się na przesłuchanie w prokuraturze w Nanterre w tej sprawie, powołując się na swój immunitet.

Parlament Europejski zażądał już od Le Pen zwrotu blisko 340 tys. euro za zatrudnienie dwojga asystentów niezgodnie z regulaminem. Od lutego europosłance potrącana jest połowa wynagrodzenia.

Le Pen uważa, że prowadzone wobec niej postępowania są umotywowane politycznie. Jest ona obecnie liderką w sondażach przed pierwszą turą wyborów prezydenckich we Francji w kwietniu, ale z sondaży wynika, że w drugiej turze w maju zostanie pokonana przez centrystę Emmanuela Macrona albo reprezentanta republikańskiej prawicy Francois Fillona.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, FRANCJA, ORGANIZACJE, PAP, PE, PRAWO, UE, UNIA EUROPEJSKA, WYBORY

Przeczytaj komentarze | 8 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 4 JAWA25 08.03.2017 21:16
https://secure.avaaz.org/campaign/pl/eu_toxic_mep_loc/?bcunTdb usunąć JKM
Plusów: 4 inny Gość 02.03.2017 21:59
Niezalogowany użytkownik Po aneksji Krymu przez Rosję Le Pen odwiedziła Moskwę, gdzie spotkała się z przewodniczącym Dumy Państwowej Siergiejem Naryszkinem i poparła forsowany przez Rosję postulat tzw. federalizacji Ukrainy.
Plusów: 4 Gość 02.03.2017 21:57
Niezalogowany użytkownik Maluczki, znany jesteś z obrony zasad itp, a nie przeszkadza ci, że Le Pen jest podwójną rozwódką i żyje z facetem bez ślubu?
Plusów: 2 Gość 02.03.2017 20:28
Niezalogowany użytkownik Francja (ale i Europa) jest poważnie chora ...
Czy jest na to lekarstwo?

wszystkie komentarze >

Reklama