Prezydent Warszawy o "Klątwie"

dodane 03.03.2017 13:21

PAP |

W spektaklu "Klątwa" forma została zwulgaryzowana; bardzo nad tym ubolewam, że została w ten sposób przekazana - powiedziała w piątek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Dodała, że nie podejmie jednak żadnych kroków w tej sprawie, bo to "dotyczy sztuki".

Prezydent Warszawy o "Klątwie"   Jakub Szymczuk /Foto Gość Hanna Gronkiewicz-Waltz

Gronkiewicz-Waltz powiedziała na konferencji, że nie była i nie ma zamiaru iść na spektakl "Klątwa". "Już tyle słyszałam różnych opinii, wiele różnych czytałam recenzji, w związku z tym uważam, że forma została zwulgaryzowana" - mówiła.

"Bardzo nad tym ubolewam, że ta forma została w ten sposób przekazana" - podkreśliła Gronkiewicz-Waltz. Zaznaczyła, że nie jest to jej "estetyka". "Z tego nie wynika, że będę podejmowała jakieś kroki dyscyplinarne, bo to dotyczy sztuki" - zastrzegła.

Dodała, że nie jest upoważniona - na podstawie żadnych przepisów - do cenzurowania. "To jest instytucja kultury, która jest zgodnie z polskim prawem niezależna. Za wszystkie skutki (...) odpowiada zawsze dyrektor teatru" - podkreśliła prezydent stolicy.

"Myślę, że ci którzy chcą zobaczyć tę sztukę, to oczywiście robią to na własne ryzyko i na własną odpowiedzialność" - stwierdziła.

Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że od oceny tego, czy zostało przekroczone prawo, jest sąd, a "absolutnie" nie prezydent miasta. "Ciągle jeszcze ufam - chociaż coraz mniej - w niezawisłe sądy" - dodała.

"Klątwa" Olivera Frljicia, która miała swoją premierę w sobotę 18 lutego w Teatrze Powszechnym, wywołała wiele kontrowersji. Przeciwko przestawieniu protestowali przedstawiciele środowisk narodowych oraz katolickich. Konferencja Episkopatu Polski oceniła, że spektakl "ma znamiona bluźnierstwa", a Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła z urzędu dochodzenie w tej sprawie. W mediach pojawiła się także informacja, że TVP zerwała współpracę z aktorką Julią Wyszyńską, która zagrała w "Klątwie".

Teatr Powszechny oświadczył, że spektakl ma na celu pokazanie "różnych ideologicznych postaw i oddanie głosu różnym stanowiskom, dlatego powinien być analizowany jako całościowa wizja artystyczna, a nie jako zbiór oderwanych od siebie scen pozbawionych kontekstu".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KULTURA, PAP, SAMORZĄD, STOLICA, TEATR

Przeczytaj komentarze | 14 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 9 Tobi 04.03.2017 08:42
Niezalogowany użytkownik Umyła ręce jak Piłat. W przypadku Chazana wiedziała co zrobić.
Plusów: 7 circ 03.03.2017 23:19
Niezalogowany użytkownik Podatnik i wyborca powierzył Pani pieczę nad wspólnym dobrem i duszą narodu, a Pani zrzuca odpowiedzialność na dyrektora teatru? A jak Pani zamierza go z tej odpowiedzialności rozliczyć? Przez komunistyczne sądy które handlowały i handlują naszą suwerennością?
Plusów: 7 Gość 03.03.2017 20:49
Niezalogowany użytkownik Przypomina mi się jak pisałem. Gronkiewicz kandydowała na stanowisko prezydenta RP i wtedy bardzo protestowała przeciwko filmowi "Ksiądz"
Plusów: 17 krut00 03.03.2017 19:19
Ubolewam... Bardzo ciekawe co robi prezydent, czy przypadkiem nie w jego gestii jest przyznawanie funduszy na takie lub inne cele? Oj chyba jednak tak. Szkoda że nie było tam nic o Allachu bo pani szanowna już by już miała pełno w portkach i zupełnie inaczej by reagowała. Przy okazji bajek o prezydencie to zupełnie inaczej wyglądały pani działania gdy chodziło o profesora Chazana - nawróconego aborcjonisty który natychmiast stał się przez to nie-etyczny.

wszystkie komentarze >

Reklama