Żydzi z całego świata będą się modlić przy grobie cadyka

dodane 17.03.2017 11:49

PAP |

Pierwsze grupy Żydów z całego świata przybywają w piątek do Leżajska (Podkarpacie), aby wziąć udział w obchodach 230. rocznicy śmierci cadyka Elimelecha. Główne uroczystości odbędą się w niedzielę. Łącznie spodziewanych jest 6-7 tys. chasydów.

Żydzi z całego świata będą się modlić przy grobie cadyka   Emmanuel Dyan / CC 2.0 Ohel (grobowiec) cadyka Elimelecha w Leżajsku

Jak powiedział PAP Henryk Ślanda z Fundacji Chasydów Leżajsk-Polska, w piątek przyjeżdżają ci chasydzi, którzy chcą spędzić w Leżajsku szabas. Będą oni przybywać do Leżajska aż do zachodu słońca w piątek, czyli do szabasu, w czasie którego nie wolno się im przemieszczać. Dodał, że w tym czasie spodziewa się około 600-700 gości.

Część z nich po modłach wyjedzie, ustępując miejsca kolejnym grupom, które będą przybywać już po szabasie. Właśnie od zmroku w sobotę przez całą noc i przez niedzielę przyjedzie najwięcej pielgrzymów. Ślanda spodziewa się, że łącznie w uroczystościach z okazji rocznicy śmierci cadyka weźmie udział ok. 6-7 tys. chasydów z Europy, USA, Kanady i Izraela.

Żydzi przybywający do Leżajska wierzą, że cadyk w rocznicę swojej śmierci (zmarł 11 marca 1787 roku) zstępuje z nieba i zabiera do Boga ich prośby o zdrowie, pomyślność dla dzieci lub sukcesy w pracy. Zapisują je na karteczkach zwanych kwitełe i składają przy grobie cadyka. Modlitwom przy grobowcu - tzw. ohelu -towarzyszą tradycyjne tańce i śpiewanie psalmów.

Przed modlitwą Żydzi obmywają się w mykwie, czyli specjalnej łaźni. Modlitwy i wszelkie obrzędy trwają dwie-trzy godziny.

Uczestniczące w modlitwach kobiety zbierają się w osobnym, specjalnie dla nich wydzielonym pomieszczeniu, znajdującym się także na kirkucie, czyli żydowskim cmentarzu. Po zakończonych modłach Żydzi jedzą koszerny posiłek, składający się m.in. ze stosownie przyrządzonego mięsa wołowego, ryb, owoców i warzyw.

Elimelech z Leżajska (wg. niektórych Weissblum lub Waisblum - nazwisko po matce, a wg przybywających do Leżajska chasydów - Lipman, po ojcu) był jednym z trzech najbardziej znanych cadyków dawnej Polski. Zasłynął jako uzdrowiciel dusz i ciał oraz najbardziej aktywny głosiciel chasydyzmu - buntowniczego nurtu religijno-mistycznego w judaizmie. Ruch ten narodził się w latach 30. XVIII wieku na Ukrainie i terenach Polski południowo-wschodniej. Głosił, że Bogu można służyć nie tylko przez wypełnianie prawa i modlitwę, lecz także przez codzienne obowiązki. W 1772 roku cadyk utworzył w Leżajsku centrum swojej działalności.

Leżajsk, zamieszkiwany przez bardzo liczną społeczność żydowską, do II wojny światowej należał do najważniejszych ośrodków chasydyzmu na ziemiach polskich. Tradycja odwiedzania grobu cadyka Elimelecha z Leżajska odżyła ponownie w latach 70. ubiegłego wieku.

Dla chasydów Leżajsk wraz z grobem cadyka Elimelecha jest jednym z najświętszych miejsc na świecie. Chasydzi przybywają tam nie tylko z okazji rocznicy śmierci cadyka, lecz także z okazji różnych świąt żydowskich, w trakcie prywatnych pielgrzymek i wycieczek po Polsce.

Święto rocznicy śmierci cadyka Elimelecha z Leżajska jest ruchome (reguluje to kalendarz żydowski), dlatego przyjazdy pielgrzymów chasydów każdego roku przypadają w innych terminach, ale najczęściej w marcu. W niektórych latach uroczystości z okazji rocznicy śmierci cadyka odbywają się dwukrotnie. Cadyk zmarł w miesiącu adar, który przypada najczęściej w marcu kalendarza gregoriańskiego. W latach przestępnych - co dwa, trzy lata - adar występuje dwa razy, stąd pielgrzymki chasydów w dwóch terminach.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| CADYK, CHASYDZI, JUDAIZM, PAP, ROCZNICA, WYZNANIA, ŚWIĘTO, ŻYDZI

Przeczytaj komentarze | 8 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Gość 23.06.2017 13:26
Niezalogowany użytkownik Może od razu pisać o każdej mszy? Jest różnica między odpustem odbywającym się w każdym możliwym miejscu, a jorcajtem.
Plusów: 0 Bartosik 18.03.2017 11:36
Niezalogowany użytkownik Po co? Ano po to, by uzmysłowić, że niektórych bardziej obchodzi "naród niegdyś wybrany", niż "Nowy Lud Boży". Pół biedy, jakby to było jakieś świeckie medium, oni wszystko relacjonują. Ale KATOLICKIE? Po co? Jeszcze gdyby pisali tak często o lokalnych kościelnych obchodach, to by jakoś uszło. A tu jak nie polityka i sport, to Żydzi i muzułmanie (a sprawy katolickie lekko na uboczu). Nie tędy droga.
Plusów: 0 Gość 17.03.2017 23:06
Niezalogowany użytkownik co wnosi ta wypowiedź?
Plusów: 0 Gość 17.03.2017 23:06
Niezalogowany użytkownik po co te teksty?

wszystkie komentarze >