107,6 FM

Rozpoczęły się obchody 60-lecia Traktatów Rzymskich

Na Kapitolu w Rzymie rozpoczęły się w sobotę uroczyste obchody 60-lecia podpisania Traktatów Rzymskich, które dały początek integracji europejskiej. W spotkaniu uczestniczy 27 przywódców państw UE i unijnych instytucji. Obecna jest premier Beata Szydło.

Uczestników ceremonii powitała na Kapitolu burmistrz stolicy Włoch Virginia Raggi.

Uroczystości z udziałem szefów państw i rządów odbywają się bez delegacji Wielkiej Brytanii w związku z Brexitem.

Miejscem uroczystych obrad jest Sala Horacjuszy i Kuriacjuszy w pałacu na Kapitolu, gdzie 25 marca 1957 roku zostały podpisane Traktaty Rzymskie.

W trakcie tego nieformalnego szczytu zaplanowano przemówienia premiera Włoch Paolo Gentiloniego, przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, premiera sprawującej przewodnictwo w Unii Malty Josepha Muscata i szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera.

Na zakończenie dwugodzinnego spotkania podpisana ma zostać Deklaracja Rzymska, czyli dokument, który ma potwierdzić wspólne zaangażowanie na rzecz współpracy w ramach UE, a także nawiązać do osiągnięć ostatnich 60 lat. Wyznaczone zostaną wyzwania i zadania na przyszłość.

W południe odbędzie się konferencja prasowa z udziałem przewodniczących: Tuska, Junckera i szefa Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego oraz premierów Włoch i Malty.

O godz. 13 obiad dla uczestników rzymskiego spotkania wyda w pałacu na Kwirynale prezydent Włoch Sergio Mattarella.

Uroczystościom towarzyszą nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w Wiecznym Mieście. Wprowadzono je w związku z utrzymującym się zagrożeniem terrorystycznym, zwłaszcza po ataku w Londynie, a także z powodu kilku manifestacji zorganizowanych przez przeciwników Unii i jej polityki.

Na ulicach włoskiej stolicy porządku i bezpieczeństwa pilnuje ponad 5 tysięcy policjantów.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama