107,6 FM

Macierewicz ws. systemu antyrakietowego: Kluczowy offset

Kluczową kwestią ws. pozyskania systemu antyrakietowego będzie dotrzymanie warunków offsetowych - powiedział w piątek minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Nie kończymy negocjacji, podstawowe warunki są zgodne z polską racją stanu - zapewnił.

"Dzisiaj u progu możliwości podpisania umowy () możemy powiedzieć, że obie strony są zadowolone z uzyskanych warunków. Oczywiście kluczową kwestią będzie dotrzymanie warunków offsetowych" - powiedział minister podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Zastrzegł, że negocjacje jeszcze trwają, "ale podstawowe warunki zostały sformułowane tak, że są zgodne z polską racją stanu i pozwalają nam zagwarantować bezpieczeństwo państwu polskiemu".

Szef MON wskazał, ze sytuacja międzynarodowa jest trudna. "To, co się stało ostatnio w Łucku, pokazuje, w jak dramatycznej sytuacji znajdują się nasi sąsiedzi i jak bardzo musimy się liczyć z narastającą agresją i narastającym zagrożeniem ze Wschodu" - powiedział minister.

W tej perspektywie pozyskanie systemu antyrakietowego jest dla nas szczególnie istotne, ale to nie może zwolnić ministerstwa obrony od tego, by system ten w jak najlepszym stopniu odpowiadał naszym potrzebom, by był najnowocześniejszy ze wszystkich, jakie są dzisiaj dostępne na świecie" - dodał.

Na całe zamówienie obejmujące system obrony powietrznej Patriot Polska chce wydać nie więcej niż 30 mld zł. Wiceszef MON Bartosz Kownacki poinformował, że nowe zapytanie ofertowe zostało wysłane w piątek - 31 marca.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama