107,6 FM

ZNP: Strajkuje 37 proc. szkół i przedszkoli

Z niepełnych danych, które dotąd spłynęły do ZNP, wynika, że do strajku pracowników oświaty przystąpiło ok. 37 proc. szkół i przedszkoli; jest to ok. 6,5 tys. placówek - powiedział w piątek prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

W piątek strajkują szkoły i przedszkola we wszystkich 16 województwach, w większości w godzinach 7.30-15.30. Protest polega na zbiorowym powstrzymaniu się pracowników oświaty od wykonywania pracy. ZNP domaga się w ten sposób deklaracji, że do 2022 r. w szkole nie będzie zwolnień ani nauczycieli, ani pozostałych pracowników i że do tego czasu żadnemu z nich warunki pracy - również finansowe - nie zmienią się na niekorzyść. Związek chce również podniesienia zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli o 10 proc.

Według prezesa ZNP najbardziej dynamicznie strajk przebiega na Górnym i Dolnym Śląsku, Mazowszu i w Małopolsce. Jak mówił prezes ZNP, są takie miejsca jak Sosnowiec, gdzie strajkują prawie wszystkie placówki; w Warszawie na Pradze - 90 szkół, na Mokotowie - 50.

Komentując opublikowany w piątek raport NIK, w którym Izba stwierdza, że potrzebne są zmiany w kształceniu nauczycieli, a obecny system jest niewydolny prezes ZNP podkreślił, że "jest to istota protestu", bo ZNP od zawsze powtarzał, że "rzeczą wtórną jest ustrój szkolny, rzeczą najważniejszą jest kto i czego będzie uczył polskich uczniów".

"Związek od wielu lat postuluje zmianę co do ilości i jakości kształcenia nauczycieli" - powiedział Broniarz.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama