PiS chce zmieniać konstytucję - kolejny sygnał

dodane 03.04.2017 12:42

PAP |

Obowiązującą konstytucję można śmiało nazwać postkomunistyczną - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ocenił, że konstytucja zawiera "mnóstwo blokad", które uniemożliwiają odrzucenie "pewnych elementów" tego społecznego systemu.

PiS chce zmieniać konstytucję - kolejny sygnał   Jakub Szymczuk /foto gość Jarosław Kaczyński

Kaczyński wziął w poniedziałek udział w konferencji w Senacie pt. "Konstytucja Solidarności", zorganizowanej w 20. rocznicę uchwalenia obecnej ustawy zasadniczej.

"Z jednej strony - zawsze mówił o tym mój śp. brat - dobrze, że konstytucję uchwalono, bo to był jedyny moment, w którym było to możliwe. W żadnym kolejnym parlamencie takiej możliwości, realnie rzecz biorąc, nie było" - zauważył Kaczyński.

Ale - jak ocenił - to, że "konstytucja była już uchwalona w nowych okolicznościach, po tak zwanej transformacji ustrojowej, to jest jedna z niewielu jej zalet".

Według prezesa PiS "bliższa analiza" obowiązującej konstytucji wskazuje na to, że "można ją śmiało nazwać konstytucją postkomunistyczną". "Zawiera ona w sobie bowiem wiele elementów, które petryfikowały istniejący układ społeczny, a ten istniejący układ społeczny, był niczym innym, jak właśnie postkomunizmem w najczystszym tego słowa znaczeniu" - podkreślił Kaczyński.

"Później, kiedy zorientowano się, że te zależności sięgają także i kierunku zachodniego, zaczęto używać - chociaż można oczywiście dyskutować, czy to ma uzasadnienie - także określenia +postkolonializm+, ale wtedy takiego określenia nikt nie używał, wtedy mówiło się o postkomunizmie" - powiedział prezes PiS.

W jego ocenie w konstytucji jest "mnóstwo blokad, które utrudniają, albo wręcz uniemożliwiają odrzucenie pewnych elementów tego społecznego systemu".

Będziemy myśleć nad tym, w jaki sposób zmieniać konstytucję, by była lepsza dla Polski  i Polaków, dla naszej suwerenności - dodał marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Karczewski podkreślił, że konferencja jest poświęcona "ważnemu aktowi, który tu, w Senacie znalazł schronienie". Przypominał, że prace nad przygotowywaniem tekstu obowiązującej konstytucją trwały w dużej mierze właśnie w Senacie. Podkreślił, że izba wyższa była wówczas miejscem "twórczej refleksji".

Podczas konferencji, jak dodał, będzie m.in. mowa o projekcie konstytucji, który był alternatywą dla obecnie obowiązującego tekstu ustawy zasadniczej.

Obywatelski Projekt Konstytucji RP został przygotowany w 1994 r. przez Społeczną Komisję Konstytucyjną na zlecenie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", przy współpracy Sekretariatu Ugrupowań Centroprawicowych i Niepodległościowych.

"Będziemy rozmawiać na pewno także o przyszłości konstytucji, o tym w jakim kierunku mają iść zmiany" - podkreślił marszałek Senatu. "20 lat to już wiek dojrzały; osiemnastka dwa lata temu skończona, więc ten czas na refleksję, na zadumę, jest" - dodał.

"Będziemy myśleć nad tym, w jaki sposób zmieniać konstytucję, by konstytucja była lepsza dla Polski i Polaków, aby była lepsza dla naszej suwerenności, dla naszego państwa. Tak, aby nasze państwo było silne nie tylko wewnętrznie, ale również silne w swoim regionie, silne w Unii Europejskiej, silne również w Europie" - powiedział Karczewski.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KONSTYTUCJA, PAP, PRAWO, SENAT

Przeczytaj komentarze | 6 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 4 rekin 03.04.2017 22:42
Niezalogowany użytkownik Zmienić to może co najwyżej piasek w kuwecie kotu.
Plusów: 1 krut00 03.04.2017 20:17
Szczególnie ważny jest zapis by nie zwiększać zadłużenia państwa, a każdy rząd który się tego dopuści powinien być traktowany z urzędu jak banda złodziei. Kolejnym zapisem powinno być stwierdzenie że Lasy, Woda i Powietrze są dobrem narodowym i żaden rząd nie ma prawa do sprzedaży tych dóbr.
Plusów: 3 Gość 03.04.2017 18:42
Niezalogowany użytkownik https://scontent.fwaw5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/17796764_1962334407333911_4313802106380585171_n.png?oh=45b9825a4ed984be36f4a7e9dabb84ce&oe=594CBD8D
Plusów: 9 MarianNowak 03.04.2017 15:20
Jak wynika z najnowszego sondażu CBOS, Polacy nie chcą zmiany konstytucji. Obecnie niespełna jedna trzecia badanych (30 proc.) sądzi, że konstytucję powinno się zmienić, a prawie połowa badanych (49 proc) jest temu przeciwna. Za zmianą konstytucji zdecydowanie częściej są ci respondenci, którzy jej nie czytali.

wszystkie komentarze >