107,6 FM

Ślązacy napisali ikony

W uroczystość Miłosierdzia Bożego w kościele św. Jacka w Mysłowicach-Morgach otwarto wystawę ikon. Jest ona rezultatem kilkutygodniowych artystycznych warsztatów wielkopostnych w tej parafii.

Morgowskie ikony zostały napisane podczas specjalnych wielkopostnych warsztatów-rekolekcji, w salce św. Jacka przy parafii.

Uczestnicy - 22 osoby - pracowali nad swoimi dziełami w każdą sobotę Wielkiego Postu, od 19.00 nawet do północy. Przed warsztatami odbyła się specjalna konferencja wielkopostna, po niej Ślązacy zajęli się pisaniem przepięknych ikon przedstawiających głównie Jezusa  Pantokratora i Matkę Boską.

Pisali intensywnie, wraz z wikarym tej parafii, ks. Sebastianem Lewandowskim, który wykonał aż dwie ikony. To on był pomysłodawcą tych warsztatów, a nad uczniami czuwała miejscowa artystka plastyk Monika Kieromin-Zając.

Ikony w Niedzielę Miłosierdzia zostały wystawione przy bocznym ołtarzu i od pierwszych Mszy cieszyły się zainteresowaniem parafian. Podczas Mszy o 11.30 zostały poświęcone. Gdy już nacieszą oczy parafian i gości, ich twórcy zabiorą je do swoich domów.

W ikonografii istnieją różne ujęcia Osoby Chrystusa. Najczęściej jest On przedstawiany jako Pantokrator, Wszechwładca, Pan Wszystkiego, Sędzia Wszechświata.

Morgowskie ikony to właśnie Chrystus Pantokrator, którego trzy złączone palce - mały, serdeczny i kciuk - symbolizują Trójcę Świętą, a dwa pozostałe - wskazujący i środkowy - odsyłają do dwóch natur Chrystusa: Boskiej i ludzkiej.

Chrystus Pantokrator to najstarsza zachowana ikona Jezusa. Jest  przechowywany w klasztorze św. Katarzyny na górze Synaj; namalowany jest na desce w późnoantycznej technice enkaustycznej.

Morgowskie obrazki są bardzo piękne, choć malowali je amatorzy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama