MSZ: Mija 13 lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

dodane 01.05.2017 10:00

PAP |

Polska jest ważnym członkiem Unii Europejskiej: uczestniczy w najważniejszych debatach o przyszłości UE, polityki migracyjnej, klimatycznej i gospodarczej - napisało w poniedziałek MSZ, przypominając, że 1 maja mija 13 lat od przystąpienia naszego kraju do UE.

MSZ: Mija 13 lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej   Jakub Szymczuk /Foto Gość Flaga UE

MSZ przypomniało na swojej stronie, że 7 i 8 czerwca 2003 r. odbyło się referendum akcesyjne, w którym 77,45 proc. Polaków opowiedziało się za członkostwem w UE. Rok później - 1 maja 2004 r. - Polska wstąpiła do Unii Europejskiej razem z Czechami, Słowacją, Węgrami, Litwą, Łotwą, Estonią, Słowenią, Cyprem i Maltą.

Pierwszym krokiem - jak dodał MSZ - było podpisanie 16 grudnia 1991 r. Układu Europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie pomiędzy Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi. "Symbolicznym momentem było złożenie 8 kwietnia 1994 roku przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej w Atenach formalnego wniosku o członkostwo w Unii Europejskiej. Cztery lata później rozpoczęły się właściwe negocjacje akcesyjne z UE" - przypomniano.

Resort spraw zagranicznych podkreślił, że Polska jest najludniejszym i największym powierzchniowo krajem spośród tych, które przystąpiły do UE po 2004 roku. W całej UE Polska gospodarka jest ósmą największą, a jednocześnie jedną z najszybciej rozwijających się.

MSZ ocenił, że "Polska jest aktywnym i ważnym członkiem Unii Europejskiej, uczestnicząc w najważniejszych debatach toczących się na forum Unii Europejskiej nt. przyszłości UE, polityki migracyjnej, klimatycznej i gospodarczej".

"W szybko zmieniającym się świecie, w sytuacji związanej m.in. z opuszczaniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, Polska zabiega o podjęcie szerokiej debaty na temat reformy Unii Europejskiej" - zwróciło uwagę ministerstwo. Przytoczyło też słowa ministra Witolda Waszczykowskiego, który w swoim expose wygłoszonym przed Sejmem RP 9 lutego 2017 r. zaznaczył, że "priorytetem" działań rządu PiS jest "naprawa" UE.

W roku 2017 jest obchodzona 60. rocznica Traktatów Rzymskich, które dały początek UE.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, MSZ, PAP, UE

Przeczytaj komentarze | 5 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Gość 02.05.2017 07:16
Niezalogowany użytkownik Ale przecież mamy juz nowy rząd. Nie narzekaj.
Plusów: 0 Gość 01.05.2017 13:24
Niezalogowany użytkownik Jan Pawel II wtedy ostro zareagowl mowiac,ze miejsce Polski jest wsrod narodow Europy.Pamietam te klamstwa Radia Maryja .Rydzyk tez nieladnie wtedy odpowiedzal Papiezowi...
Plusów: 3 Gość 01.05.2017 13:21
Niezalogowany użytkownik Uczestniczenie w debatach to za mało, Polska powinna realizować cele i zadania przyjęte przez UE ale tego bardzo często nie robi.
Plusów: 3 Gość 01.05.2017 12:30
Niezalogowany użytkownik Tak przy okazji: przed referendum akcesyjnym, wbrew życzeniom Jana Pawła II, o. Rydzyk podburzał Polaków, by głosowali przeciwko przystąpieniu Polski do UE.

wszystkie komentarze >