Dzisiaj święto Konstytucji 3 Maja

dodane 03.05.2017 07:57

PAP |

Od uroczystej msza św. w intencji ojczyzny z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło rozpoczną się w środę uroczyste obchody święta Konstytucji 3 Maja. Prezydent wręczy odznaczenia państwowe w tym Ordery Orła Białego; w południe planowane jest jego wystąpienie na Placu Zamkowym.

Dzisiaj święto Konstytucji 3 Maja   DrabikPany / CC 2.0 Godło Polski

Uroczysta msza święta w intencji ojczyzny rozpocznie się w środę o godz. 9.30 w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Przed południem na Zamku Królewskim prezydent wręczy odznaczenia państwowe; podczas uroczystości zaplanowano jego wystąpienie. Prezydent wygłosi przemówienie także podczas uroczystości, która rozpocznie się w południe na Placu Zamkowym. W uroczystościach państwowych, które odbędą się w Warszawie weźmie też udział premier Beata Szydło.

Rano kwiaty przed pomnikiem Wincentego Witosa złoży prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wieczorem na warszawskim Placu Teatralnym zaplanowano festyn rodzinny "Vivat maj trzeci maj"; w Arkadach Kubickiego odbędzie się natomiast Koncert Niepodległości Trzeciego Maja.

Uroczystości związane ze świętem Konstytucji 3 Maja będą się odbywały w całym kraju. W Białymstoku odbędzie się Liturgia w cerkwi pw. św. Mikołaja oraz msza św. w Katedrze pw. Wniebowzięcia NMP. Zaplanowano też uroczystości przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W Gdańsku obchody Święta Narodowego 3 Maja odbędą się pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego; odprawiona zostanie także msza św. w Bazylice Mariackiej. Katowice oprócz święta Konstytucji 3 Maja będą 96. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Mszy św. w Archikatedrze Chrystusa Króla przewodniczyć będzie metropolita katowicki abp. Wiktor Skworc; zaplanowano także uroczystości przy Pomniku Wojciecha Korfantego oraz piknik rodzinny

Kielce uczczą Święto Maja mszą św. w intencji ojczyzny w Bazylice Katedralnej; odbędą się uroczystości przed pomnikiem Stanisława Staszica, piknik historyczny "Vivat 3 Maja!" oraz koncert majowy "Gałązka rozmarynu".

W Krakowie uroczysta msza św. odbędzie się w Katedrze Wawelskiej. Ze Wzgórza Wawelskiego przejdzie pochód patriotyczny ulicami Grodzką i Floriańską na pl. Jana Matejki przed Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie w południe zaplanowano uroczystości z udziałem Wojska Polskiego.

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą po konstytucji Stanów Zjednoczonych spisaną ustawą zasadniczą na świecie. Ustawa Rządowa z 3 maja 1791 r. stanowiła zwieńczenie reform Rzeczpospolitej podjętych w okresie obrad Sejmu Czteroletniego (1788-1792).

W miejsce wolnej elekcji wprowadzała w Polsce ustrój dziedzicznej monarchii konstytucyjnej. Religii katolickiej przyznawała pozycję uprzywilejowaną, zapewniając tolerancję dla innych wyznań. Przyjęła trójpodział władzy na: prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Zachowywała też stanową strukturę społeczeństwa, otwierając jednocześnie perspektywy dalszych przekształceń ustroju.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| OBCHODY, PAP, ŚWIĘTO

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 p2p 03.05.2017 11:50
Faktycznie! Co jest świadectwem w czyich rękach są te portale...
Plusów: 3 Blookerss 03.05.2017 09:34
Niezalogowany użytkownik "Popatrz" ! Kilka minut po godz. 9 a na największych internetowych portalach typu onet , albo Interia nie znalazłem NIC , że dziś w Polsce 3 Maja jest narodowe święto !

wszystkie komentarze >