Kardynał Robert Sarah przyjedzie do Polski

dodane 18.07.2017 11:58

KAI |

W najbliższą niedzielę 23 lipca prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Robert Sarah ogłosi oficjalnie kościół św. Mikołaja w Rychwałdzie – będący sanktuarium Matki Bożej Pani Żywieckiej – bazyliką mniejszą. Odpowiedni dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów został wydany 25 marca br., dokładnie 25 lat po tym, jak Jan Paweł II powołał do życia diecezję bielsko-żywiecką.

Kardynał Robert Sarah przyjedzie do Polski   François-Régis Salefran / CC-A 4.0 Kard. Robert Sarah

O tytuł honorowy bazyliki mniejszej (basilica minor) – nadawany przez papieża świątyniom wyróżniającym się wartością zabytkową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską – od kilku lat starali się opiekujący się rychwałdzkim sanktuarium maryjnym franciszkanie.

Proboszcz rychwałdzkiej parafii i kustosz sanktuarium Pani Ziemi Żywieckiej o. Bogusław Kocańda OFMConv wyjaśnił, że zaraz po obchodach 50. rocznicy koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Boskiej Rychwałdzkiej w 2015 r. rozpoczęto starania o podniesienie kościoła do godności bazyliki. „Po zgromadzeniu odpowiedniej dokumentacji inicjatywa została zaakceptowana na forum Konferencji Episkopatu Polski. 6 czerwca ubiegłego roku bp Roman Pindel złożył wniosek w tej sprawie w watykańskiej kongregacji” – sprecyzował franciszkanin.

Oficjalna uroczystość, podczas której odczytany zostanie papieski dekret, przyznający tytuł bazyliki mniejszej rychwałdzkiej świątyni, odbędzie się 23 lipca br. o godz. 11.00. Liturgii przewodniczyć będzie kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Uroczysta Msza św. dziękczynna sprawowana będzie przy ołtarzu polowym. Od godz. 10 muzycy z Fundacji Braci Golec poprowadzą góralską „witackę”. Przy wejściach na teren kościelny będzie można otrzymać broszurę z tekstami liturgicznymi, ponieważ Msza św. będzie w języku łacińskim. Organizatorzy uroczystości zapewniają także bezpłatną wodę do picia. Będzie można nabyć przewodnik po sanktuarium oraz okolicznościowe znaczki i karty pocztowe.

W diecezji bielsko-żywieckiej tytuł bazyliki mniejszej nosi od lipca ub. roku także kościół Nawiedzenia NMP w Bielsku-Białej-Hałcnowie.

Podżywiecki Rychwałd – wieś, której początki sięgają przełomu wieków XIII i XIV – w I połowie XVI wieku miał już drewniany kościół pod wezwaniem św. Mikołaja, w którym od 1644 r. rozwijał się kult maryjny. Miał on związek z cudownym obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku, namalowanym na lipowej desce z przełomu XV i XVI wieku.

Przed obliczem obrazu od wieków dokonują się uzdrowienia. Pierwsze zanotowano w 1647 r., gdy Elżbieta Karska z Bibersztyna, dzierżawczyni dworu w Rychwałdzie, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny została uzdrowiona z raka skóry i szpecącej blizny na twarzy. Wizerunek, zwany dotąd Matką Bożą Pocieszną, zaczęto określać jako obraz Matki Bożej Rychwałdzkiej. Ruch pielgrzymkowy w Rychwałdzie nabrał charakteru powszechnego podczas najazdu szwedzkiego w latach 1655-1657.

18 lipca 1965 r. odbyła się uroczysta koronacja cudownego obrazu. Dokonali jej prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i ówczesny metropolita krakowski abp Karol Wojtyła. Około 80 tys. pielgrzymów, mimo ulewnego deszczu, przybyło na tę uroczystość.

W lipcu 2015 r., z udziałem prymasa Polski i duchowieństwa z różnych zakątków kraju, w Rychwałdzie odbyły się uroczystości 50. rocznicy koronacji wizerunku Matki Bożej Rychwałdzkiej Pani Żywieckiej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KARD SARAH, KARD. ROBERT SARAH, KARD. SARAH

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Gość 20.07.2017 18:01
Niezalogowany użytkownik po łacinie to trudent czy NOM?
Plusów: 1 JAWA25 18.07.2017 14:09
czemu ma służyć koronowanie obrazów?
Plusów: 9 pelek 18.07.2017 13:37
Niezalogowany użytkownik Kardynał Sarah odwiedzi także Niepokalanów, o czym notka KAI milczy z tajemniczych przyczyn. Zatem podajmy franciszkańskim serwisem Niepokalanów.pl: "25 lipca o godz.18:00 w bazylice w Niepokalanowie abp Robert kard. Sarah odprawi Mszę św. (w j. łacińskim). Po Mszy świętej - z racji wspomnienia św. Krzysztofa, patrona kierowców - Kardynał pobłogosławi samochody na placu przed bazyliką. Następnie w sali św. Bonawentury odbędzie się spotkanie z Kardynałem, podczas którego będzie można zadawać mu pytania."

wszystkie komentarze >

Reklama