Dziś można uzykać odpust zupełny Porcjunkuli

dodane 02.08.2017 11:30

KAI |

W kościołach i klasztorach franciszkańskich 2 sierpnia obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. Tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę przypadającą przed lub po 2 sierpnia.

Dziś można uzykać odpust zupełny Porcjunkuli   HENRYK PRZONDZIONO /Foto Gość Porcjunkula znajduje się dziś we wnętrzu bazyliki Matki Bożej Anielskiej w Asyżu

Święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli związane jest z bazyliką Matki Bożej Anielskiej pod Asyżem. Porcjunkula, czyli „kawałeczek”, „drobna część”, to niewielka kapliczka, która obecnie mieści się w tej świątyni. Według legendy została ona wybudowana już w VI wieku przez pielgrzymów wracających z Ziemi Świętej wiozących ze sobą grudkę ziemi z grobu Matki Bożej. 

Zniszczoną kapliczkę odnowił św. Franciszek w 1207 roku i zamieszkał w niej. Później dołączyli do niego inni bracia. To św. Franciszek miał nadać świątyni nazwę Matki Bożej Anielskiej.

11 kwietnia 1909 r. papież Pius X nadał kościołowi Matki Bożej Anielskiej w Asyżu godność bazyliki patriarchalnej i papieskiej.

Odpust zupełny Porcjunkuli wiąże się z podaniem, według którego Matka Boża, ukazując się św. Franciszkowi w otoczeniu aniołów, miała powiedzieć, że w zamian za jego gorliwość w staraniach o zbawienie dusz, może on poprosić o łaskę, jaką zechce. Św. Franciszek prosił, aby wszyscy, po odbytej ze skruchą spowiedzi i po nawiedzeniu kaplicy Porcjunkuli, mogli otrzymać odpust zupełny i przebaczenie wszystkich grzechów.

Początkowo odpust zupełny Porcjunkuli można było uzyskać 2 sierpnia wyłącznie w kościele Matki Bożej Anielskiej w Asyżu. Od XIV wieku papieże zaczęli przyznawać go także poszczególnym kościołom franciszkańskim. W roku 1847 odpust, decyzją papieża Piusa IX, można było uzyskać we wszystkich kościołach parafialnych i innych, przy których istnieje III Zakon św. Franciszka. W 1911 roku papież Pius X rozszerzył przywilej na wszystkie kościoły.

Aby uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli należy: pobożnie nawiedzić kościół, odmówić w nim Modlitwę Pańską oraz Wyznanie Wiary, przystąpić do spowiedzi świętej, przyjąć Komunię świętą, pomodlić się w intencjach Ojca Świętego, wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ODPUST PORCJUNKULI, PORCJUNKULA

Przeczytaj komentarze | 10 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 7 JAWA25 03.08.2017 12:12
Chrystus na pytanie kto jest pierwszy odpowiedział "pierwszy niech będzie sługą" (Mk 10,43; Mt 20, 25; Łk 22, 25)
Plusów: 7 Gość 03.08.2017 12:02
Niezalogowany użytkownik "cokolwiek rozwiążecie" ? nadal nie widać związku
Plusów: 0 Gość 03.08.2017 11:51
Niezalogowany użytkownik Ew. Św. Mateusza 16, (18-19)
Plusów: 0 Gość 03.08.2017 11:50
Niezalogowany użytkownik Pan Jezus przekazał władzę Swojemu Kościołowi (Piotrowi, ktòry miał mu przewodniczyć)... Cokolwiek będzie związane na Ziemi przez Kościòł, będzie związane w Niebie, a cokolwiek rozwiązane przez Kościòł na Ziemi, będzie rozwiązane w Niebie... Proszę przeczytać (Mt 16, 18-19)

wszystkie komentarze >