107,6 FM

Hiszpańskie media: Domniemany sprawca zamachu w Barcelonie zastrzelony przez policję

17-letni Marokańczyk Mussa Ukabir, domniemany kierowca furgonetki, która w czwartek wjechała w ludzi na Las Ramblas w Barcelonie, to jeden z terrorystów zastrzelonych przez policję w piątek nad ranem w Cambrils - podał dziennik "El Periodico".

Policja na razie nie potwierdza tych doniesień.

Wcześniej policja nie wykluczała, że Mussa był wśród napastników, którzy zostali zabici podczas incydentu w Cambrils. W piątek nad ranem pięciu mężczyzn wjechało tam samochodem w ludzi. Policja zabiła sprawców tego ataku.

Według "El Periodico" Mussa Ukabir, rzekomy sprawca masakry na barcelońskiej promenadzie Las Ramblas, został zidentyfikowany jako jeden z terrorystów zabitych w Cambrils. Urodzony w październiku 1999 roku Mussa to brat jednego z czterech mężczyzn zatrzymanych w związku z atakiem, 28-letniego Marokańczyka Drissa Ukabira.

Kataloński dziennik pisze, że Mussa Ukabir w ostatnich miesiącach się zradykalizował. Mieszkał z rodzicami w 10-tysięcznym Ripoll przy granicy z Francją. Rodzina przeprowadziła się tam wiele lat temu.

Źródła w siłach antyterrorystycznych potwierdziły agencji EFE, że kierowca furgonetki, który zabił 13 osób i ranił ponad sto na Las Ramblas, jest jednym z terrorystów zabitych przez policję w Cambrils. Źródła te nie były jednak w stanie podać tożsamości sprawcy masakry.

Jak pisze "El Periodico", policja rozpowszechniła dokument z nazwiskami pozostałych członków siatki dżihadystycznej zamieszanej w czwartkowy zamach. Wśród nich jest urodzony w Maroku i mieszkający w Ribes de Freser 18-letni Said Aallaa oraz 24-letni Marokańczyk Mohamed Hjczami, który mieszka w Ripoll. Mężczyźni ci także mogli zostać zastrzeleni w Cambrils.

Czwarty podejrzany to Marokańczyk mieszkający w Ripoll, Junes Abujakubm.

Dotychczas policja zatrzymała czterech mężczyzn w związku z atakami w Katalonii. Trzej to Marokańczycy, a czwarty jest Hiszpanem. Żaden z zatrzymanych nie był znany władzom z działalności terrorystycznej, jeden był notowany za drobną przestępczość.

Wśród zatrzymanych jest Driss Ukabir; jego dokumenty znaleziono w pojeździe, którym dokonano ataku na Las Ramblas. Według "El Periodico" Driss spędził miesiąc w więzieniu w 2012 roku za przestępstwo na tle seksualnym.

Policja w piątek przeszukała dom Ukabirów w Ripoll. Nikogo tam nie zastała.

W czwartek po południu kierowca furgonetki wjechał w tłum na promenadzie Las Ramblas w centrum Barcelony, zabijając co najmniej 13 osób i raniąc około 130 osób. W piątek nad ranem w Cambrils nad Morzem Śródziemnym napastnicy wjechali samochodem w grupę ludzi, raniąc siedem osób. Jedna z nich zmarła w szpitalu.

Z atakami w Barcelonie i Cambrils śledczy łączą wybuch gazu, do którego doszło w środę w nadmorskiej miejscowości Alcanar w Katalonii, ok. 200 km od Barcelony. W eksplozji zginęła jedna osoba, a siedem zostało rannych. Z gruzów domu strażacy wydobyli około 20 butli z gazem.

 

« 1 »
 • Gość
  18.08.2017 19:22
  "Kiedyś już to pytanie zadałem: co zrobić z ludźmi, którzy dopływają do Europy łódką. Utopić? Co zrobić z tymi, którzy już tu są, bo jakoś się przedostali. Zastrzelić? Łatwo mówić: nie przyjmować, zamknąć granice itd. bo nas tu pozabijają. Ale co zrobić z tymi którzy są? No co? Przewieźć ich do ich kraju samolotem i wyrzucić na spadochronie? Jakie macie konkretne pomysły na to, by się ich z Europy pozbyć? A skoro nie można w ten sposób tych ludzi potraktować, to po co te wasze grzmienie o tym, żeby nie przyjmować? " Andrzej Macura, wiara.pl, rok 2016.
  doceń 1
 • Męczennicy chrześcijańsc
  18.08.2017 20:04
  Dla muzułmanów radykalnych, których są miliony (przeczytaj sobie artykuł w Miłujcie się: https://milujciesie.org.pl/meczenstwo-chrzescijan-w-pakistanie.html - jedynie chrześcijanin martwy jest dobrym chrześcijaninem. Niech przeczytaja ten artykuł zaślepieni polityczną poprawnością, co oznacza zdominowanie przez islam.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama