107,6 FM

Co dalej z polskim duszpasterstwem w Essen?

Nowe ustalenia.

W lipcu proboszcz polskiej parafii pw. św. Klemensa Marii Hofbauera w Essen nieoficjalnie dowiedział się, że świątynia może zostać sprzedana. Informację przekazał parafianom, którzy zorganizowali akcję protestacyjną, zbierając podpisy za utrzymaniem duszpasterstwa polskojęzycznego w tej parafii.  Sprawą zainteresowały się polskie media, sugerując, że diecezja ruguje polskie duszpasterstwo, aby w miejscu, gdzie stoi świątynia, zbudować dom dla uchodźców.  W tej sytuacji  za pośrednictwem Radia Watykańskiego zabrał głos rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech ks. prałat Stanisław Budyn. Stwierdził, że żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte. Wskazał na szersze uwarunkowania ewentualnej decyzji o sprzedaży kościoła. Problem zamykania świątyń ze względów oszczędnościowych dotyczy bowiem nie tylko tej parafii i diecezji Essen. W całych Niemczech do 2030 r. ma zostać zamkniętych blisko połowa kościołów. Parafie mają być łączone w większe wspólnoty, zarówno ze względów ekonomicznych, jak i duszpasterskich. 

21 sierpnia w Essen ks. Budyn rozmawiał z przedstawicielami miejscowej kurii o dalszych losach polskojęzycznej parafii. W rozmowach uczestniczył m.in. Michael Maurer, kierownik wydziału koordynującego pracę wspólnot i diakonii w Kurii Diecezjalnej w Essen. Biskup ordynariusz oraz wikariusz generalny diecezji byli nieobecni, gdyż są na urlopach. W trakcie spotkania zapewniono przedstawiciela Polskiej Misji Katolickiej, że przyszłość duszpasterstwa polskojęzycznego w Essen nie jest zagrożona. Władze diecezji dołożą starań, aby mogło się ono dalej rozwijać w optymalnych warunkach.

Ustalono, że po wakacjach odbędzie się spotkanie w szerszym gronie, także z udziałem przedstawicieli parafii, rektora Polskiej Misji Katolickiej oraz diecezji. Zostaną na nim przedstawione argumenty za dalszym funkcjonowaniem parafii pw. św. Klemensa Marii Hofbauera w obecnym kształcie i miejscu. Wyniki tego spotkania zostaną uwzględnione w procesie kwalifikacji, jakiej dokonują przedstawiciele diecezji w odniesieniu do wszystkich kościołów, które mają być zamknięte. Proces kwalifikacji zakończy się prawdopodobnie do końca bieżącego roku. Po uwzględnieniu wszystkich okoliczności, decyzję w sprawie przyszłości tej oraz innych parafii podejmie biskup ordynariusz.

Ks. prałat Budyn w rozmowie z „Gościem” zapewnił, że diecezja w Essen deklaruje, że gdyby duszpasterstwo polskojęzyczne było organizowane w innym miejscu, nie będzie ono gorsze, aniżeli obecne i będzie spełniało oczekiwania, jakie zostały przedstawione ze strony Polskiej Misji Katolickiej.

« 1 »
 • Gość
  22.08.2017 12:31
  Doczekaliśmy się czasu, w którym kościoły i Kościół stają się przedmiotem ? ofiarą ? : ekonomii ? mamony ? polityki ?
 • Gość
  22.08.2017 18:47
  Tam gdzie nie wiadomo o co chodzi,tam chodzi o pieniadze,szzegolnie o ich brak. Kosciol katolicki jest bogata instytucja,wiec moze otworzyc sakiewke i sam sobie pomoc. Tak zwani wierni,w Niemczech przezyli swoisty szok po ujawnieniu afer z udzialem ksiezy-pedofiow,ktore to afery byly,dla zachowania dobrego imienia Kosciola, tuszowane zgodnie z tajna derektywa watykanska.Wielu niemieckich katolikow przestalo finansowac obludna,ich zdaniem instytucje Kosciola i pojawil sie problem finansowy i zamykanie kosciolow.Nawet wybor na tron piotrowy skromnego Franciszka,nie zmienil zbyt wiele.
 • Anna Panna
  23.08.2017 01:00
  Pozamykają kościoły, wybudują meczety.
  doceń 1
 • Essen
  27.08.2017 13:20
  Panie redaktorze mam pytanie, co to znaczy ze, ks. proboszcz dowiedzial sie "...nieoficjalnie.. , że świątynia może zostać sprzedana"?
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najczęściej komentowane