Trwa referendum w Katalonii; policja konfiskuje urny i karty wyborcze

dodane 01.10.2017 11:38

PAP |

W niedzielę w Katalonii odbywa się referendum ws. niepodległości regionu, uznawane przez Madryt za nielegalne. Policja wkroczyła do wielu lokali i skonfiskowała urny oraz karty wyborcze. W kilku miejscach doszło do przepychanek uczestników plebiscytu z policją.

Trwa referendum w Katalonii; policja konfiskuje urny i karty wyborcze   PAP/EPA/Adria Ropero

Hiszpański rząd został - wbrew swojej chęci - zmuszony do wysłania policji, by powstrzymać głosowanie, które przerodziło się w farsę - oświadczył na konferencji prasowej przedstawiciel rządu centralnego w Katalonii Enric Millo. "Zostaliśmy zmuszeni do zrobienia czegoś, czego nie chcieliśmy" - dodał.

Zapytany o wcześniejsze oświadczenia regionalnych władz Katalonii, które poinformowały uczestników referendum, że jeśli ich lokal wyborczy będzie zamknięty, mogą głosować w dowolnym miejscu, Millo odpowiedział: "To wszystko wstyd, farsa. Pierwszy raz w historii zasady gry zostają zmienione na 45 minut przed rozpoczęciem głosowania".

O 9.00 rano otwarto w Katalonii ponad tysiąc lokali wyborczych. Do niektórych wkroczyła policja, przejmując urny i karty wyborcze.

Funkcjonariusze Gwardii Cywilnej siłą, wybijając szyby, wdarli się m.in. do lokalu w Sant Julia de Ramis w prowincji Girona, gdzie głos planował oddać szef katalońskiego rządu Carles Puigdemont. Doszło tam do przepychanek między głosującymi a policją.

Puigdemont jednak wziął udział w referendum, oddając głos w innym lokalu wyborczym.

Jednocześnie w Barcelonie funkcjonariusze siłą usunęli uczestników plebiscytu, którzy chcieli głosować w jednym z tamtejszych lokali. Kilka osób zostało zatrzymanych.

W relacji na żywo prowadzonej na stronie dziennika "El Pais" informowano, że są miejsca, w których uczestnicy głosują bez przeszkód. Jako przykład podano leżącą 10 km od Barcelony Badalonę. Według mediów tamtejsza szkoła, gdzie mieszkańcy wypowiadają się w plebiscycie, nie została zamknięta, ponieważ trwa tam jednocześnie mecz koszykówki.

Uczestnicy referendum odpowiadają na pytanie: "Czy chcesz, aby Katalonia została niepodległym państwem w formie republiki?". Rząd premiera Hiszpanii Mariano Rajoya zapowiadał, że zrobi wszystko, aby nie dopuścić do plebiscytu, który uważa za nielegalny. Premier wielokrotnie nazywał go "chimerą", grożąc wyciągnięciem konsekwencji wobec organizatorów.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ADMINISTRACJA, HISZPANIA, PAP, POLICJA, REFERENDUM, RZĄD

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Gość_2 01.10.2017 19:25
Niezalogowany użytkownik Spokojnie... Unia na czele z Timmermansem i Tuskiem szybko się tym zajmną i zwołają nadzwyczajne posiedzenie Komisji UE, no i ukarają surowo Hiszpanów za łamanie demokracji
Plusów: 0 Stefan1 01.10.2017 15:04
Niezalogowany użytkownik Módlmy się za KATALOŃCZYKÓW w ich dążeniu do wolności ich, KATALOŃCZYKÓW KRAJU. Może w ślad za nimi i ŚLĄZACY w referendum pójdą swoją drogą. Módlmy się za nich wszystkich.

wszystkie komentarze >