107,6 FM

Solidarność przypomina PiS o obietnicach w sprawie kopalń

Związkowcy są zadowoleni z realizacji przez rząd PiS porozumienia podpisanego ze związkami zawodowymi jeszcze przez poprzedni rząd 17 stycznia 2015 roku. Jednak polityka rządu budzi też niepokój – mówił Dominik Kolorz w Radiu eM.

Dominik Kolorz w studiu Radia eM w rozmowie z Sylwestrem Strzałkowskim   Dominik Kolorz w studiu Radia eM w rozmowie z Sylwestrem Strzałkowskim
Barbara Hobzda /Radio eM
Przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” w „Rozmowie poranka” na antenie Radia eM mówił: „prawdą też jest, że PiS obiecywało, że nie będzie likwidowało kopalń, tylko będzie budować nowe, a jak na razie w budowie mamy jeden szyb ‘Grzegorz’. Natomiast mamy też decyzję o likwidacji dwóch kopalń.”

W ocenie Dominika Kolorza przekazanie kopalni Krupiński do Spółki Restrukturyzacji Kopalń to decyzja polityczna, „która z racjonalnością gospodarczą ma niewiele wspólnego”. Zdaniem Kolorza w ciągu 1,5-2 mies. pracownicy kopalni Krupiński będą w stanie przedstawić realny biznes plan i inwestora, który uratuje kopalnię, a minister energetyki Krzysztof Tchórzewski „będzie miał szansę – mówił gość Radia eM – przejść do historii jako pierwszy minister, który przyznał się do błędu”.

Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „S” mówił też z nadzieją o projekcie ustawy o rynku mocy. W poniedziałek był on omawiany na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach. Oczekiwane są rozwiązania prawne, które odciążą finansowo tzw. przedsiębiorstwa energochłonne (np. huty), tak by były konkurencyjne dla podobnych firm w Europie Zachodniej, które mają u siebie dogodniejsze warunki funkcjonowania.

Dominik Kolorz przypomniał, że NSZZ „Solidarność” stoi na stanowisku, że należy wprowadzić dzień wolny od handlu we wszystkie niedziele w roku. Zaznaczył, że nie toczą się rozmowy rządzących ze związkiem na ten temat. Ostatnio w Sejmie pojawiła się propozycja wprowadzenia dnia wolnego w co drugą niedzielę.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama