107,6 FM

Na Uniwersytecie Ekonomicznym jakość, a nie ilość

Na uczelniach wyższych rozpoczął się nowy rok akademicki. Niektóre przyjęły w tym roku mniej studentów, co jest wynikiem wprowadzenia przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nowych zasad finansowania uczelni publicznych.

Na Uniwersytecie Ekonomicznym jakość, a nie ilość   Według nowego algorytmu na jednego wykładowcę powinno przypadać maksymalnie 13 studentów, w przeciwnym wypadku uczelnie będą otrzymywać mniejsze dotacje.
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach zdecydował się na ograniczenie liczby przyjętych na 1 rok studiów stacjonarnych o 30%, jednocześnie na studia niestacjonarne przyjętych zostało o 20% osób więcej – wyjaśnia rektor UE prof. Robert Tomanek. W „Rozmowie poranka” Radia eM mówił, że studentów jest mniej, ale m.in. pozostał podział na dotychczasową liczbę grup, co gwarantuje wyższą jakość nauki.

Wolałbym, żeby ustawy stosunkowo mało regulowały – mówił prof. Tomanek odnosząc się do zapowiadanej przez wicepremiera Jarosława Gowina reformy szkolnictwa wyższego. „Te tendencje, które zapowiada ustawa, my realizujemy” – tłumaczył rektor UE – wymieniając przy tym m.in. odmładzanie kadry, podnoszenie poziomu dydaktyki, motywowanie rozwoju naukowego.

Cała "Rozmowa poranka" z prof. Robertem Tomankiem

« 1 »

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama