Włącz się w pielgrzymkę zaufania przez ziemię

dodane 20.10.2017 10:14

Karol Białkowski

Już po raz 40. na przełomie roku odbędzie się Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez braci z Taizé. Tym razem gospodarzem będzie szwajcarska Bazylea. Zachęcamy do udziału w wydarzeniu. Z Wrocławia wyruszy co najmniej kilka grup.

Włącz się w pielgrzymkę zaufania przez ziemię   Karol Białkowski /Foto Gość Brat Wojtek we wspólnocie z Taizé jest od ponad 12 lat

- W ostatnich dwóch latach Europejskie Spotkania Młodych odbywały się daleko od centrum Europy. W roku 2015, wraz z tysiącami młodych, byliśmy w Hiszpanii, w Walencji, na południowo-zachodnich krańcach naszego kontynentu. W zeszłym roku młodych zaprosiliśmy do stolicy Łotwy - Rygi. Jeszcze nigdy, żadne spotkanie europejskie nie odbywało się tak daleko na północy i tak daleko na wschodzie, a jednocześnie po raz pierwszy w jednym z krajów byłego Związku Radzieckiego. W tym roku bracia wspólnoty chcieli więc, aby nasze spotkanie miało miejsce bardziej w centrum kontynentu - mówi pochodzący z Wrocławia br Wojciech Jerie, tłumacząc wybór Bazylei na gospodarza.

Podkreśla, że tegoroczne spotkanie będzie powrotem do Szwajcarii po 10 latach. - Wówczas w Genewie zgromadziło się ok. 30 tys. młodych. Tym razem, ESM odbędzie się w niemieckojęzycznej części kraju, a pielgrzymi będą goszczeni nie tylko w Szwajcarii, ale i w Niemczech oraz Francji - w trzech krajach jednocześnie - dodaje.

Od lat w spotkaniach organizowanych przez braci z Taizé licznie uczestniczą Polacy, a wśród nich wielu Dolnoślązaków. Zakonnik liczy na podtrzymanie tendencji w Bazylei. - Niektórzy mówią nam, że przyciąga ich prostota, spotkanie z drugim człowiekiem, ale przede wszystkim piękno wspólnej modlitwy – dodaje br. Wojtek. Podkreśla, że uczestnictwo w spotkaniu europejskim może być więc dla młodych ludzi okazją do spędzenia czasu na przełomie roku trochę inaczej niż zwykle: doświadczając ciszy, gościnności, wspólnoty, zaufania.

Cytuje też założyciela wspólnoty, brata Rogera, który mówił: "Nic tak nie włącza w komunię Boga żywego jak wspólna modlitwa medytacyjna, z tym szczytem modlitwy, jakim jest śpiew trwający jeszcze w ciszy serca, kiedy człowiek zostanie sam. Gdy tajemnica Boga staje się dostrzegalna poprzez piękno symboli, gdy nie jest przytłumiona nadmiarem słów, wówczas wspólna modlitwa, daleka od monotonii i nudy, odsłania nam radość nieba na ziemi."

- Spotykamy wielu młodych z wrocławskich duszpasterstw akademickich, a także tych związanych z Diecezjalnym Duszpasterstwem Młodzieży i różnymi parafiami archidiecezji wrocławskiej. Cieszymy się bardzo z ich uczestnictwa, bo z Wrocławiem Wspólnota z Taizé związana jest w sposób szczególny. Dwa Europejskie Spotkania Młodych oraz wielka gościnność mieszkańców tego miasta i jego okolic pozostają w pamięci nie tylko uczestników, ale i braci naszej wspólnoty. Bardzo byśmy się cieszyli, gdybyśmy któregoś dnia mogli wrócić do Polski z młodymi pielgrzymami z całej Europy!

Europejskie Spotkanie Młodych w Bazylei odbędzie się w dniach 28 grudnia 2017 r. - 1 stycznia 2018 r. Aby wziąć w nim udział należy zgłosić się do jednego z kilku punktów przygotowań działających w archidiecezji wrocławskiej. Stale aktualizowana ich lista znajduje się na stronie www.taize.fr/pl.

Bracia z Taizé zachęcają do śledzenia swojego polskojęzycznego profilu na Facebooku, gdzie publikują filmiki przybliżające ideę Europejskich Spotkań Młodzieży.

Lista punktów przygotowań w archidiecezji wrocławskiej:

  • Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego „Maciejówka” - modlitwy: 18. października, 22. listopada oraz 1. i 13. grudnia, godz. 20 (Msza Św. o 19:00),
  • Diecezjalne Duszpasterstwo Młodych Archidiecezji Wrocławskiej - modlitwy odbywają się w trzecie poniedziałki miesiąca, godz. 18,
  • Parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu - modlitwy odbywają się w czwarte środy miesiąca o 19.15 w kaplicy,
  • Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jerzego we Wrocławiu - modlitwy odbywają się w każdy piątek, godz. 20,
  • Kościół NMP na Piasku - modlitwy odbywają się w pierwsze środy miesiąca o 19.15.
«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BAZYLEA, BRAT WOJTEK Z TAIZÉ, ESM, EUROPEJSKIE SPOTKANIE MŁODYCH, SZWAJCARIA, TAIZÉ, WROCŁAW

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Przeczytaj komentarze | 7 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 Anna Panna 21.10.2017 00:40
Niezalogowany użytkownik Byłam kiedyś w Taize. Teraz żałuję.
Plusów: 1 Anna Panna 21.10.2017 00:34
Niezalogowany użytkownik Założyciel wspólnoty z Taize, brat Roger, był protestantem i nim pozostał.
Plusów: 2 a 20.10.2017 17:46
Niezalogowany użytkownik to zacznij od Jezusa a pozniej apostolow bo oni poszli do pogan.A ty kogo nawrociles?
Plusów: 1 PT 20.10.2017 16:48
Niezalogowany użytkownik @a, JP2 zrobił naprawdę wiele rzeczy, których katolik, a szczególnie papież robić nie może, ale o tym u nas ludzie nie wiedzą, bo albo nie chcą, albo nie przepuszcza się takich informacji. Wspomnianemu bratu Aloisovi JP2 nie pozwolił np. wstąpić do Kościoła. Chciał, żeby b. Alois został protestantem jako pomost, a przecież nawet katechizm podpisany przez niego mówi, że poza Kościołem nie ma zbawienia. Gdyby tamta, zresztą chora umysłowo kobieta, trzymała się wskazań Kościoła z PŚ, czy encykliki Mortalium Animos, to by do zabójstwa nie doszło, bo by nigdy do Taize nie pojechała. A jak już robimy zarzuty, to czemu nie podać jako przyczyny genius loci, hę???

wszystkie komentarze >