Wyszkowski przegrał w sądzie z Wałęsą

dodane 24.10.2017 11:11

PAP |

Zarzuty Krzysztofa Wyszkowskiego o współpracy Lecha Wałęsy z SB są wyjątkowo dotkliwe - uzasadniał we wtorek Sąd Okręgowy w Gdańsku nakazując Wyszkowskiemu przeproszenie Wałęsy za swoje wypowiedzi, że wygrał z b. prezydentem proces dot. pomówienia go o bycie "Bolkiem".

Wyszkowski przegrał w sądzie z Wałęsą   Jakub Szymczuk /Foto Gość Lech Wałęsa

Krzysztof Wyszkowski ma przeprosić b. prezydenta za to, że mówił w mediach, iż przed kilku laty wygrał z nim proces dotyczący oskarżenia o bycie tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie "Bolek". Wtorkowy wyrok jest nieprawomocny. Na jego ogłoszeniu nie pojawiła się w sądzie żadna ze stron procesu.

"Bez wątpienia podanie przez pozwanego informacji o przegranej przez powoda procesu o Bolka stanowiło naruszenie dóbr osobistych powoda w postaci godności, czci, dobrego imienia, pozycji zawodowej i prestiżu" - powiedziała w uzasadnieniu wyroku sędzia Magdalena El-Hagin.

Sprawa dotyczy prawomocnego wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z marca 2011 r., nakazującego b. działaczowi Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża przeproszenie byłego prezydenta za wypowiedź w telewizji 16 listopada 2005 r., w której nazwał byłego przywódcę Solidarności tajnym współpracownikiem SB. Wyszkowski nie wykonał tego wyroku; w tej sytuacji Wałęsa skorzystał z tzw. zastępczego wykonania przeprosin i opublikował je 19 listopada 2012 r. w TVN na swój koszt. We wrześniu 2013 r. Sąd Rejonowy w Sopocie oddalił powództwo Wałęsy przeciw Wyszkowskiemu o zapłatę 24 tys. zł tytułem zwrotu byłemu prezydentowi kosztów za emisję przeprosin. Dwa miesiące później były prezydent sam wycofał pozew - TVN zwrócił mu bowiem koszty ogłoszenia. Wniosku Wyszkowskiego o kasację wyroku z 2011 r. Sąd Najwyższy nie rozpatrzył.

Tymczasem - jak informował pełnomocnik Wałęsy - Wyszkowski od dłuższego czasu informował w wielu mediach, że wygrał ten proces sprzed sześciu lat.

Gdański sąd nakazał we wtorek Wyszkowskiemu zamieszczenie na głównych stronach internetowych kilku mediów m.in. Gazety Polskiej Codziennie, Radia Maryja, Telewizji Republika, Faktu, Frondy oraz wyszkowski.com.pl przez okres 3 miesięcy oświadczenia o następującej treści: "Ja Krzysztof Wyszkowski przepraszam pana prezydenta Lecha Wałęsę za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji jakoby Lech Wałęsa przegrał proces sądowy dotyczący naruszenia jego dóbr osobistych wszczęty w związku z moimi nieprawdziwymi twierdzeniami o współpracy Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa i pobieraniu za to pieniędzy. Oświadczam, że Sąd Apelacyjny w Gdańsku prawomocnym wyrokiem z dnia 24 marca 2011 r. zobowiązał mnie do przeproszenia pana Lecha Wałęsy za naruszenie jego dóbr osobistych polegające na oświadczeniu, że Lech Wałęsa współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa i pobierał za to pieniądze".

Jednocześnie sąd upoważnił powoda do zamieszczenia tych przeprosin na portalach informacyjnych (z wyjątkiem wyszkowski.com.pl ) na koszt Wyszkowskiego, gdyby ten nie wykonał wyroku. Sąd orzekł także, że pozwany ma usunąć tytuł publikacji "Po 9 latach Wałęsa ostatecznie przegrał proces o +Bolka+" ze swojej strony internetowej, zamieszczony 7 października 2014 r. Zasądził również od Wyszkowskiego 300 zł na pokrycie kosztów procesu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, PROCES, WAŁĘSA, WYROK

Przeczytaj komentarze | 8 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 a 25.10.2017 15:01
Niezalogowany użytkownik jesli chodzi o Walese to dowody moze i sa tylko,ze on im zaprzecza i zaprzeczaja tym dowodom rowniez fakty.Bo jesli Walesa rzeczywiscie byl Bolkiem i donosil na kolegow to dlaczego Jaruzelski zamiast wykorzystac te dowody i zniszczyc Solidarnosc poszedl na tak wielkie ryzyko wprowadzajac stan wojenny? Cos z tymi dowodami na Walese jest nie tak.Mozliwe,ze rzeczywiscie sa podrobione bo faktow jednak zmienic sie nie da.
Plusów: 1 Gosc 25.10.2017 11:35
Niezalogowany użytkownik Absurdalny wyrok nakazujący rozpowszechnianie pod przymusem informacji, iż Wałęsa nie był Bolkiem i nie brał za to pieniędzy, choć istnieją inne mocne dowody, że tak było. Jeden sędzia ma władzę negowania ustaleń innych urzędów i licznych zespołów ludzi, którzy przeprowadzili profesjonalne śledztwa. To kolejny argument, że reforma sądownictwa jest konieczna.
Plusów: 4 To człowiek kasty 24.10.2017 19:24
Niezalogowany użytkownik Jeszcze gdy był prezydentem wypożyczył sobie, ot tak do poczytania na dobranoc, dokumenty na swój temat, z których kilkanaście stron zostało usuniętych. Sąd nie skazał Wałęsy ani nikogo z jego kamerdynerów.
Plusów: 3 Jerz. 24.10.2017 18:08
Niezalogowany użytkownik Kolejny przykład na to, że tę 'nadzwyczajną kastę' należy roz...gonić.

wszystkie komentarze >