107,6 FM

Decyzję w sprawie Ziętka powinna poprzedzić kampania edukacyjna

Jutro Rada Miasta Katowic ma przyjąć uchwałę zmieniającą nazwy 6 ulic w mieście. To wynik ustawy dekomunizacyjnej. Nie ma jednak wśród nich np. ronda Jerzego Ziętka.

Marcin Krupa, prezydent Katowic   Marcin Krupa, prezydent Katowic
Barbara Hobzda /Radio eM
Zgodnie z ustawą samorządy miały czas na dekomunizację przestrzeni publicznej do 2 września, ale – jak tłumaczył na antenie Radia eM prezydent Katowic, Marcin Krupa – miasto zwróciło się z zapytaniem o kilka nazw do Instytutu Pamięci Narodowej, ten jednak dopiero w połowie sierpnia opublikował listę nazw, które koniecznie należy usunąć. Urząd Miasta przeprowadził konsultacje z mieszkańcami, którzy w większości wypowiedzieli się przeciwko zmianom, obawiając się komplikacji np. z wymianą dokumentów itp.
Projekt uchwały przewiduje następujące zmiany:
• w Piotrowicach – Ochojcu: ul. Szenwalda na ul. Bolesława Prusa,
oraz ul. Włodzimierza Stahla na ul. Liliową
• w Załęskiej Hałdzie – Brynowie Części Zachodniej: ul. Brunona Jasieńskiego na ul. Czesława Miłosza
• w Brynowie Części Wschodniej – Os. Zgrzebnioka: ul. Leona Kruczkowskiego na ul. Zbigniewa Herberta
• w Dąbrówce Małej: ul. 9 Maja na ul. mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala”
• w Murckach: ul. Oskara Langego na ul. Gwarecką

Prezydent Katowic opowiada się za pozostawieniem nazw Jerzego Ziętka w przestrzeni publicznej. Jak mówi, przed decyzją dekomunizacyjną zabrakło edukacji historycznej na temat m.in. Ziętka.

Marcin Krupa mówił także w „Rozmowie poranka” na antenie Radia eM o planach stworzenia nowego systemu transportu publicznego w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Zaznaczył, że konieczne, ale trudne będzie np. ujednolicenie biletów. Pomiędzy KZK GOP a MZK Tychy są różnice zarówno w cenach biletów, jak i m.in. w liczbie gmin, przez które można przejechać z jednym biletem.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama