W sobotę ingres abp. Rysia

dodane 02.11.2017 11:26

KAI |

Ingres nowego metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia do bazyliki archikatedralnej św. Stanisława Kostki odbędzie się w najbliższą sobotę 4 listopada. W uroczystości z udziałem Konferencji Episkopatu Polski weźmie też udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

W sobotę ingres abp. Rysia   HENRYK PRZONDZIONO /foto gość Abp Grzegorz Ryś

Ingres abp. Grzegorza Rysia do łódzkiej archikatedry rozpocznie się o godz. 11.00. Jak poinformowało Biuro Prasowe Archidiecezji Łódzkiej, na uroczystości akredytowało się blisko stu dziennikarzy z mediów katolickich i świeckich.

Na sobotnie uroczystości do łódzkiej katedry zaprosił wiernych w internecie sam arcybiskup-nominat. - Zapraszam was wszystkich, byście byli przy mnie w tym dniu. Kto może – w katedrze, kto nie może – duchowo, w modlitwie. Bardzo o nią proszę, nie tylko na ten, ale na każdy następny dzień posługi. Módlmy się o to, byśmy się pozwolili Panu Bogu prowadzić w budowie tego pięknego Kościoła, jakim jest Kościół łódzki – powiedział abp Ryś.

Przygotowaniem duchowym do uroczystości ingresowych były trzydniowe rekolekcje (26-28 października) skierowane do duchowieństwa archidiecezji łódzkiej. Rekolekcje głosili m.in. bp Edward Dajczak, salwatorianin o. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie oraz abp Konrad Krajewski, papieski jałmużnik.

W tradycji Kościoła katolickiego, każdy, kto przyjmuje święcenia lub składa śluby zakonne, zobowiązany jest odprawić rekolekcje, aby w ten sposób duchowo przygotować się do pełnienia swej posługi. Podobnie jest w przypadku biskupa, który obejmuje nową diecezję.

W czasie skupienia kapłani diecezjalni i zakonni wysłuchali konferencji, brali udział w nabożeństwie pokutnym, a także w spowiedzi indywidualnej, którą rozpoczął sam abp Ryś przy stopniach ołtarza katedralnego.

Abp Grzegorz Ryś został mianowany 14 września przez papieża Franciszka arcybiskupem metropolitą łódzkim. Ma 53 lata, jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych, przewodniczącym Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Od 2011 r. był biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ABP GRZEGORZ RYŚ

Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Piotr 03.11.2017 11:36
Niezalogowany użytkownik Jestem z Łodzi i również mam 53 lata. Abp. Ryś, to dla Kościoła Łódzkiego dar od Boga. Mam nadzieję, że Duch Św. posługując się Nominatem tchnie w nas moc do działania.
Plusów: 0 Fryderyk 03.11.2017 10:30
Redaktor Dziedzina w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" napisał bardzo dobry artykuł na temat abp Rysia. Po przeczytaniu już pierwszego zdania tego artykułu wstąpiła we mnie nadzieja na odnowę kościoła w Polsce. Bardzo chciałbym się nie mylić. A Księdzu arcybiskupami życzę długich lat w posłudze kapłańskiej w zgodzie z Pismem Świętym, które dzisiaj, niestety, zbyt często używane jest w sposób sofistyczny.
Plusów: 0 nika 02.11.2017 18:14
Niezalogowany użytkownik Prawda. Zachęcam wszystkich. Te rekolekcje nie były tylko dla kapłanów.
Plusów: 1 SK 02.11.2017 14:24
Niezalogowany użytkownik Super tak powinno być w każdej diecezji, Słuchałem trochę na stronie kazań z tych rekolekcji. Czysta ewangelia.

wszystkie komentarze >