Z "Gościem" w parafii w Bierach

dodane 12.11.2017 20:01

Urszula Rogólska

zobacz galerię 

- Pamiętam, jak nam często powtarzał ks. Antoni Dewor: "Proboszcz się zmieni, nic stąd nie zabierze. To, co razem zrobimy, będzie ciągle wasze" - mówi Władysław Waliczek z rady parafialnej w Bierach.

Z "Gościem" w parafii w Bierach   Urszula Rogólska /Foto Gość Od lipca br. mieszkańcy Bier razem ze swoim proboszczem przygotowują Wieczory Uwielbienia w intencji ożywienia wiary w parafii

Gdzie w każdą niedzielę o 11.00 szukać dzieci mieszkających w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bierach? W miejscowym kościele na Mszy św., w czasie której ks. proboszcz Jan Froelich, wraz ze wspierającymi go organizacyjnie i muzycznie Małgorzatą Brożek i Anną Kurpik oraz... pluszową owieczką Maaadzią, przygotowują dla nich liturgię tak, by była zrozumiała i zachęcała do przychodzenia na kolejne spotkania.

Przez cały rok dzieci przeżywają tu "Niedzielę z Owieczką", tłumaczącą im m.in. liturgię słowa. Przed uroczystością Wszystkich Świętych dzieci wzięły udział w drugim parafialnym korowodzie i balu świętych. W niedzielę misyjną poznawały kolory i symbolikę poszczególnych kontynentów. W październiku przygotowały dekorację z różańców wykonanych najróżniejszymi technikami. A kiedy wychodzą z kościoła, już wiedzą, żeby zabrać "Głos Serca", parafialną gazetkę, bo w niej zawsze znajduje się specjalny dodatek dla nich.

  Urszula Rogólska /Foto Gość Ks. prał. Jan Froelich - proboszcz w Bierach

W Bierach nie ma żadnej placówki ani szkolnej, ani przedszkolnej. Większość najmłodszych chodzi do szkoły w Świętoszówce, należącej do parafii w Grodźcu. Duszpasterską opiekę nas szkołą sprawuje ks. Jan Froelich, wspierany w parafii przez ks. Witolda Zahraja. Ks. proboszcz jednak nie katechizuje dzieci w szkole. W parafii ma kontakt z tymi, które przygotowują się do Pierwszej Komunii Świętej.

To najmłodsze pokolenie jest wielką nadzieją duszpasterską parafii. Ich rodzice i dziadkowie dali im to, co w życiu parafialnym najważniejsze - dom Boży. Ich zadaniem będzie wypełnić go żywą wiarą...

- Macierzystą parafią dla Bier jest leżący 3 km dalej Grodziec. Kiedy w latach 1908-1910 powstał tam kościół, zostało trochę materiałów budowlanych i zapadła decyzja, żeby zbudować z nich kościółek w Bierach - mówi kościelny Leopold Rucki. - Bierowianie wybudowali go w 1926 roku. Msza św. była tu sprawowana co dwa tygodnie. II wojna światowa mocno dała się we znaki kościółkowi, ale został odremontowany. Rosła jednak liczba mieszkańców. Kiedyś Biery liczyły około 100 numerów, dziś - ponad 300. Pod koniec lat 80. zrodził się pomysł, by najpierw - ze względu na dzieci, które chodziły na katechezę aż do Grodźca - wybudować dom katechetyczny, z pomieszczeniami na mieszkanie dla przyszłego duszpasterza parafii.

Pan Leopold był jednym z budowniczych tego miejsca.

  Urszula Rogólska /Foto Gość Kościół parafialny Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bierach

W 1990 roku pierwszym proboszczem w Bierach został ks. Stanisław Gańczorz. To jego staraniem w parafii powstały cmentarz i kaplica. Kiedy w 1992 r. utworzono diecezję bielsko-żywieckiej, ks. Gańczorz zdecydował się wrócić do archidiecezji katowickiej. Jego następcą został ks. Marcin Aleksy.

- Ks. Marcin wykorzystywał dom katechetyczny jako ośrodek oazowy. Zawsze tej młodzieży tu było mnóstwo. Bardzo często gościły ich także rodziny z Bier w swoich domach - mówi ks. Froelich. - Jak na ówczesne czasy, warunki w tym ośrodku były bardzo przyzwoite.

Kiedy jednak 100-osobowa grupa oazowiczów wchodziła do kościółka, miejsca było już bardzo niewiele. Ks. Aleksy odprawiał więc osobną Mszę św. dla oazowiczów. Wtedy zrodziła się myśl, by kościółek powiększyć. Budowa trwała 14 lat, a dokończył ją kolejny proboszcz ks. Dewor, wyposażając wnętrze, a jednocześnie dbając o zasadzone wokół kościoła rośliny. Kolejnym duszpasterzem został tu ks. Marian Fres, a w 2015 roku przyszedł ks. Froelich.

- Parafia jest bardzo dobrze zorganizowana. Większość z 1230 zdeklarowanych katolików to ludzie od pokoleń związani z tą ziemią. To oni wybudowali salki i kościół, oni pielęgnują wprowadzone w czasach oazowych przed laty zwyczaje - odważnie wychodzą do czytania i śpiewania liturgii słowa, procesji z darami - mówi ks. proboszcz. - W ostatnich latach napływa coraz więcej nowych osób, jednak nie wiążą one swojego życia z parafią.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

TAGI| BIERY, DIECEZJA BIELSKO-ŻYWIECKA, PARAFIA

Dodaj swój komentarz »

Uwaga! Komentarze do tej dyskusji mogą być dodawane wyłącznie przez osoby zalogowane. Zapraszamy do się lub zapisania.