Premier: Podstawą silnej polskiej gospodarki jest silne górnictwo

dodane 04.12.2017 14:14

PAP |

Podstawą silnej polskiej gospodarki jest silne górnictwo - podkreśliła premier Beata Szydło w wypowiedzi zamieszczonej przez KPRM na Twitterze. Szefowa polskiego rządu, a także szef MON Antoni Macierewicz i marszałek Senatu Stanisław Karczewski złożyli życzenia górnikom z okazji Barbórki.

Premier: Podstawą silnej polskiej gospodarki jest silne górnictwo   PAP/Andrzej Grygiel

Górnicy świętują w poniedziałek Barbórkę. Tradycyjny dzień górnika obchodzony jest nie tylko na Górnym Śląsku, ale również w innych regionach, gdzie świętują m.in. górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud miedzi, cynku i ołowiu, soli, a także załogi zakładów wydobywczych nafty i gazu, wód leczniczych i termalnych.

Szefowa rządu w wypowiedzi zamieszczonej na Twitterze przez Kancelarię Premiera, podkreśliła że górnicy są dla niej symbolem pracowitości i siły charakteru. "Świętując Barbórkę, pokazujecie swoje przywiązanie do tradycji i wzmacniacie wyjątkowe więzi w tak trudnym zawodzie. Sama jestem córką górnika. Z ogromnym szacunkiem podchodzę do Waszej ciężkiej pracy i pełnej poświęceń pracy" - zaznaczyła premier.

"Podstawą silnej polskiej gospodarki jest silne górnictwo. Jego siłę budują wyjątkowi ludzie - górnicy, którzy swoje życie poświęcają budowaniu dobrobytu naszej ojczyzny. Serdecznie Wam za to dziękuję. Życzę Wam zdrowia, spokoju, rodzinnego szczęścia oraz satysfakcji z wykonywanej pracy" - dodała szefowa rządu.

Również minister obrony narodowej Antoni Macierewicz złożył w poniedziałek życzenia górnikom. "Tak, jak od wojska, od armii, od żołnierzy zależy bezpieczeństwo zewnętrzne, militarne, tak od górników zależy bezpieczeństwo wewnętrzne, by utrzymywać niezależność i bijące serce polskiej energetyki. Życzę powodzenia na tej służbie!" - napisał na Twitterze Macierewicz.

Z kolei marszałek Senatu Stanisław Karczewski na Twitterze życzył górnikom "bezpiecznych szycht". Jak ocenił, Barbórka w 2017 r. jest obchodzona w czasie, gdy górnictwo jest "rentownym i ważnym filarem polskiej gospodarki", po raz pierwszy od lat.

Wraz z firmami eksploatującymi kopaliny pospolite - kruszywa, piasek i żwir - w Polsce jest około 7 tys. zakładów górniczych. Pracuje w nich w sumie prawie 200 tys. osób. Najwięcej - ponad 82 tys. pracowników - zatrudniają kopalnie węgla kamiennego. Kilkakrotnie więcej osób pracuje w firmach kooperujących z górnictwem.

W tym roku na Górnym Śląsku Barbórka jest obchodzona w najlepszej od kilku lat sytuacji górnictwa. Po czterech latach generowania strat sektor węglowy zamknie 2017 rok zyskiem - spośród górniczych firm najlepszy wynik osiągnie Jastrzębska Spółka Węglowa. Dzięki wyższym cenom węgla, restrukturyzacji oraz porozumieniom z wierzycielami, branża złapała oddech i planuje inwestycje, bez których nie udałoby się zahamować obserwowanego w tym roku spadku krajowego wydobycia i rosnącego importu węgla.

Patronka górników, św. Barbara, należy do najbardziej czczonych chrześcijańskich świętych. Jej wizerunki znajdują się w kościołach, kopalniach, ale też w herbach kilku polskich miast. Święta Barbara jest patronką nie tylko górników, ale również osób umierających, flisaków, cieśli, grabarzy, dzwonników i więźniów; ponadto jest opiekunką twierdz i wież oraz ma chronić przed burzami.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BEATA SZYDŁO, GÓRNICTWO, MON, OBCHODY, PAP, RZĄD, SENAT, WĘGIEL

Przeczytaj komentarze | 12 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 1 05.12.2017 12:20
Niezalogowany użytkownik Niemcy do konca roku zamykaja ostatnie 2 kopalnie ze stu jakie mieli.Pieniadze zamiast w nie pomowac wpomopowali w swoje stocznie.
Plusów: 4 jurek 05.12.2017 10:12
Niezalogowany użytkownik "Premier: Podstawą silnej polskiej gospodarki jest silne górnictwo" Pani Premier (jeszcze?) mamy 21 WIEK, a nie 19.
Plusów: 0 TomaszL 05.12.2017 08:17
Niezalogowany użytkownik Nikt nie mówi, że zmianę sposobu wytwarzania energii dokonuje się jednym pstryknięciem. To jest wieloletni proces, tyle tylko że my go jeszcze nie zaczęliśmy. Zamiast tego znów mami się grupy zawodowe tak hołubione w PRLu.

"Resentymenty za wielką Polską gospodarką i owszem są ale nie za tą komunistyczną bo to była czerwona utopia a nie gospodarka"
A kiedy była ta wielka, Polska gospodarka?

Natomiast obecnie sytuacja gospodarcza na rynkach światowych jest taka, że nigdy nie będziemy silnym krajem z Polska gospodarka i Polskim kapitałem. Mrzonki o polskich firmach są fajne w propagandzie, ale na całe szczęście na dziś mamy otwarty rynek UE. I to jest minimalny poziom który nam zagwarantuje stabilny rozwój.
Plusów: 0 E. 04.12.2017 21:37
Niezalogowany użytkownik Karwina - bardzo chybiony argument!!! Właśnie miasto Karwina zapadło się pod ziemię z powodu szkód górniczych, a to, co dzisiaj jest tą "ładną" częścią, to dawno miasto Frysztad. Z 22 tysięcy przed wojną został niecały tysiąc mieszkańców:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Do%C5%82y_(Karwina)

wszystkie komentarze >