107,6 FM

Premier: Podstawą silnej polskiej gospodarki jest silne górnictwo

Podstawą silnej polskiej gospodarki jest silne górnictwo - podkreśliła premier Beata Szydło w wypowiedzi zamieszczonej przez KPRM na Twitterze. Szefowa polskiego rządu, a także szef MON Antoni Macierewicz i marszałek Senatu Stanisław Karczewski złożyli życzenia górnikom z okazji Barbórki.

Górnicy świętują w poniedziałek Barbórkę. Tradycyjny dzień górnika obchodzony jest nie tylko na Górnym Śląsku, ale również w innych regionach, gdzie świętują m.in. górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud miedzi, cynku i ołowiu, soli, a także załogi zakładów wydobywczych nafty i gazu, wód leczniczych i termalnych.

Szefowa rządu w wypowiedzi zamieszczonej na Twitterze przez Kancelarię Premiera, podkreśliła że górnicy są dla niej symbolem pracowitości i siły charakteru. "Świętując Barbórkę, pokazujecie swoje przywiązanie do tradycji i wzmacniacie wyjątkowe więzi w tak trudnym zawodzie. Sama jestem córką górnika. Z ogromnym szacunkiem podchodzę do Waszej ciężkiej pracy i pełnej poświęceń pracy" - zaznaczyła premier.

"Podstawą silnej polskiej gospodarki jest silne górnictwo. Jego siłę budują wyjątkowi ludzie - górnicy, którzy swoje życie poświęcają budowaniu dobrobytu naszej ojczyzny. Serdecznie Wam za to dziękuję. Życzę Wam zdrowia, spokoju, rodzinnego szczęścia oraz satysfakcji z wykonywanej pracy" - dodała szefowa rządu.

Również minister obrony narodowej Antoni Macierewicz złożył w poniedziałek życzenia górnikom. "Tak, jak od wojska, od armii, od żołnierzy zależy bezpieczeństwo zewnętrzne, militarne, tak od górników zależy bezpieczeństwo wewnętrzne, by utrzymywać niezależność i bijące serce polskiej energetyki. Życzę powodzenia na tej służbie!" - napisał na Twitterze Macierewicz.

Z kolei marszałek Senatu Stanisław Karczewski na Twitterze życzył górnikom "bezpiecznych szycht". Jak ocenił, Barbórka w 2017 r. jest obchodzona w czasie, gdy górnictwo jest "rentownym i ważnym filarem polskiej gospodarki", po raz pierwszy od lat.

Wraz z firmami eksploatującymi kopaliny pospolite - kruszywa, piasek i żwir - w Polsce jest około 7 tys. zakładów górniczych. Pracuje w nich w sumie prawie 200 tys. osób. Najwięcej - ponad 82 tys. pracowników - zatrudniają kopalnie węgla kamiennego. Kilkakrotnie więcej osób pracuje w firmach kooperujących z górnictwem.

W tym roku na Górnym Śląsku Barbórka jest obchodzona w najlepszej od kilku lat sytuacji górnictwa. Po czterech latach generowania strat sektor węglowy zamknie 2017 rok zyskiem - spośród górniczych firm najlepszy wynik osiągnie Jastrzębska Spółka Węglowa. Dzięki wyższym cenom węgla, restrukturyzacji oraz porozumieniom z wierzycielami, branża złapała oddech i planuje inwestycje, bez których nie udałoby się zahamować obserwowanego w tym roku spadku krajowego wydobycia i rosnącego importu węgla.

Patronka górników, św. Barbara, należy do najbardziej czczonych chrześcijańskich świętych. Jej wizerunki znajdują się w kościołach, kopalniach, ale też w herbach kilku polskich miast. Święta Barbara jest patronką nie tylko górników, ale również osób umierających, flisaków, cieśli, grabarzy, dzwonników i więźniów; ponadto jest opiekunką twierdz i wież oraz ma chronić przed burzami.

« 1 »
 • MarianNowak
  04.12.2017 15:08
  Obecnie 83 proc. wytwarzanej w kraju energii pochodzi z węgla, ale już teraz wiadomo, że ten trend energetyczny będzie się zmieniał. Nadal nie jest jasne, czy doczekamy się atomu: raz mamy elektrownię jądrową budować z Francuzami, innym razem z Chińczykami, wreszcie usłyszeliśmy deklarację, że możemy ją postawić sami. Padła nawet kwota: 75 mld zł i data: 2043 r.
  doceń 2
 • red is bad
  04.12.2017 18:47
  Beata Szydło na prezydenta RP, polscy patrioci murem za Macierewiczem.
 • TomaszL
  04.12.2017 18:50
  Podstawą Polskiej gospodarki winna być innowacyjność i nowoczesność. Górnictwo, choc kiedyś ważne, dziś powinno ustąpić miejsca źródłom energii odnawialnej czy też elektrowniom atomowym.

  A na marginesie szkoda, że znów widać kolejne resentymenty za "wielką Polską gospodarką" z czasów komuny.
 • jurek
  05.12.2017 10:12
  "Premier: Podstawą silnej polskiej gospodarki jest silne górnictwo" Pani Premier (jeszcze?) mamy 21 WIEK, a nie 19.
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najczęściej komentowane