Kuria we Florencji odstąpi muzułmanom teren na budowę meczetu

dodane 14.12.2017 17:00

PAP |

Kuria we Florencji odstąpi muzułmanom teren na budowę meczetu - poinformowały w czwartek lokalne władze oraz tamtejsza archidiecezja i wspólnota islamska. Media nazwały porozumienie "historycznym".

Kuria we Florencji odstąpi muzułmanom teren na budowę meczetu   Pixabay Florencja

Meczet powstanie na terenie gminy Sesto Fiorentino koło stolicy Toskanii. W komentarzach podkreśla się, że przygotowana do podpisu umowa może stanowić rozwiązanie dla dyskutowanej od lat spornej kwestii poszukiwania terenu na budowę muzułmańskiej świątyni. Takiego obszaru, jak przypominają media, nie znaleziono we Florencji przez wiele ostatnich lat.

We wspólnej nocie wydanej przez miejscowe władze, kurię we Florencji, tamtejszy uniwersytet i stowarzyszenie budowy meczetu wyjaśniono, że archidiecezja odstąpi wspólnocie islamskiej należący do niej obszar, na którym zostanie wzniesiony ośrodek kultu oraz muzułmańskie centrum kultury. Jednocześnie na mocy tej umowy miejscowy Kościół katolicki otrzyma od florenckiego uniwersytetu inną ziemię w Sesto Fiorentino, na której zbuduje swój ośrodek religijny.

To "przełom", "historyczna umowa o nadzwyczajnej symbolicznej wymowie" - podkreślił lokalny dziennik "La Nazione", informując o porozumieniu w sprawie budowy meczetu. Dodał, że na terenie tego samego miasteczka blisko siebie staną dwa ośrodki religijne - wielki meczet i centrum katolickie.

Według gazety realizacja tych planów nastąpi bardzo szybko.

Przypomina się, że arcybiskup Florencji Giuseppe Betori wiele razy mówił o potrzebie budowy meczetu dla muzułmanów mieszkających w tym mieście i okolicach.

"Wszyscy mają prawo do godnego miejsca kultu" - podkreślał.

Jak zauważa dziennik, hierarcha apelował wcześniej do lokalnych władz o znalezienie wyjścia z impasu wokół lokalizacji meczetu.

Umowa to "niemal rewolucyjny projekt integracji kulturowej" i "przesłanie pokoju" - dodała gazeta.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ISLAM, KOŚCIÓŁ, PAP, WYZNANIA, WŁOCHY

Przeczytaj komentarze | 72 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Gość 20.12.2017 17:57
Niezalogowany użytkownik @ojej, to czekajcie... jeszcze sobie poczekacie.
@Batrahe - to co wklejasz nie jest zbyt dobrym przykładem, bo tamten kościół istnieje od 900 lat, a meczet będzie nówka nieśmigany.
Plusów: 1 Gość Marek 18.12.2017 20:20
Niezalogowany użytkownik Chciałem napisać "nie jest kapitulacją". To miało być w podobnym stylu, co wypowiedź Betrahe
Plusów: 4 Gość Marek 18.12.2017 17:46
Niezalogowany użytkownik Zjedzenie jabłka, które i tak by zgniło jest kapitulacją wobec demona, litości.
Plusów: 4 Gość Marek 18.12.2017 17:42
Niezalogowany użytkownik No to może by tak braciom muzułmanom ktoś przypomniał, że zapomnieli, do kogo modlą się. Ktoś na miarę św. Franciszka. My chyba jesteśmy zbyt tchórzliwi, prawda?

wszystkie komentarze >