107,6 FM

PiS nie jest partią socjalistyczną

Zmiana premiera zrodziła pytania o zmianę kursu gospodarczego rządu. W końcu na czele gabinetu, który wprowadził 500+, staje bogaty bankier.

Po decyzji o zastąpieniu Beaty Szydło przez Mateusza Morawieckiego pojawiło się sporo głosów, że teraz rząd PiS będzie prowadził liberalną politykę gospodarczą. W końcu poprzedni gabinet tej partii wspierał politykę Zyty Gilowskiej, niejako symbolu liberałów. Po exposé nowego premiera pojawiły się jednak głosy, że będzie on prowadził socjalistyczną politykę. W końcu mówił dużo o roli państwa w gospodarce.

W polskiej polityce panuje pomieszanie pojęć. Liberałami np. nazywa się polityków Platformy Obywatelskiej, którzy podwyższali podatki, jednocześnie zwiększając deficyt budżetowy. Za socjaldemokratów uważają się politycy SLD, którzy wprowadzili podatek liniowy dla przedsiębiorców. To pomylenie pojęć dotyczy również PiS, które często oskarża się o socjalizm.

PiS nie jest w żaden sposób partią socjalistyczną. Partia ta nie dąży do uspołecznienia własności prywatnej, do rezygnacji z mechanizmów rynkowych i nie głosi haseł sprawiedliwości społecznej. Jej działania w obszarze gospodarki wcale nie przypominają planu jej przebudowy strukturalnej. Działania, za które rząd Beaty Szydło był krytykowany, jako sprzeczne z zasadami rynkowymi (przypadek regulacji rynku aptecznego czy kupno banku Pekao), stała idea polonizacji gospodarki, a nie socjalizmu.

Ideologie PiS można by nazwać, biorąc poprawkę na konotacje historyczne, „narodowo-demokratycznymi”. Większość działań rządu tej partii nastawiona jest albo na realizację interesów narodowych Polski, albo na zwiększenie demokratycznej kontroli nad niektórymi instytucjami. Tak więc 500+ ma w pierwszym rzędzie służyć zwiększeniu dzietności (bo dostają je nawet bogaci). A reforma sądownictwa czy PKW ma zwiększyć w pierwszej kolejności kontrolę Sejmu (wybieranego przecież demokratycznie) nad tymi instytucjami.

I odwołując się do interpretacji „narodowo-demokratycznej” można zrozumieć program Morawieckiego. Dla niego państwo ma służyć nie do zaprowadzenia równości między ludźmi, nie do przejęcia kontroli na kapitałem, nawet nie do wzmocnienia związków zawodowych. Państwo w rozumieniu Morawieckiego wydaje się służyć wzmocnieniu polskiej gospodarki. I nie ma znaczenia, czy w budowaniu tego potencjału główną rolę będą pełnić firmy państwowe czy prywatne.

Na naszych oczach następuje zmiana sposobu uprawiania polityki. Kluczowe już nie jest pytanie, czy firma jest państwowa czy prywatna, ale czy jest w rękach krajowych czy zagranicznych. I PiS, a razem z nim Morawiecki, wpisuje się w ten dyskurs, stając po stronie kapitału krajowego. Zresztą również PO wpisała się w ten podział, mocno akcentując takie wątki internacjonalistyczne, jak na przykład „zasady unijne”. A ci, którzy próbują tym partiom przypisywać liberalizm lub socjalizm, nie wyrośli jeszcze z podziałów XX-wiecznych. Dlatego często nie potrafią zrozumieć współczesnej polityki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Jestem
  19.12.2017 07:25
  Niestety Szanowny Autor zamienia znaczenia pojęć takim artykułem. Programy redystrybucji gotówki w społeczeństwie to programy socjalne, ograniczenia przedsiębiorców w funkcjonowaniu na rynku i masa obciążeń fiskalnych dla zwykłego obywatela są tak ogromne, że się o tym na forum publicznym nie mówi, ponieważ skończyłoby się to obaleniem rządu. Partia, która utrzymuje na poziomie jawny opodatkowanie na poziomie x>60 nigdy nie będzie partia konserwatywna. PiS to partia Sanacyjna drogi autorze, nawet sami Posłowie PiS u się do tego przyznali. Jest to jawna manipulacja opinia publiczną
  doceń 14
 • Taki Owaki
  19.12.2017 10:50
  Zgadzam się z większością przedmówców. W imię niby czego, jeśli nie socjalistycznej propagandy, PISowskie władze przekazują wypracowany przeze mnie podatek na swoją tubę pod wodzą Jacka Kurskiego? Opium dla mas.
  doceń 4
 • krzysiek
  19.12.2017 11:20
  "PiS nie jest partią socjalistyczną" NIE????
  doceń 3
 • z
  17.04.2018 13:35
  "...nie głosi haseł sprawiedliwości społecznej" - Autor nie wysłuchał expose obecnego premiera? Kilkakrotnie użył tego terminu. Kolejna rzecz: "rozdawnictwo" z budżetu państwa datków typu 500+, wyprawka+, mieszkanie+, bony na kulturę. czyli kupowanie za ewentualne głosy (kosztem tych, którzy nie mieszczą się w grupach uprzywilejowanych tymi łapówkami), niechęć do prywatyzacji sektora państwowego (spółki skarbu państwa), pośrednie ździerstwo poprzez coraz wyższą akcyzę (vide: paliwo). Wystarczy czy jeszcze mało?
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama