107,6 FM

Większość Polaków nie chce Euro

Blisko 50 proc. Polaków uważa, że przyjęcie przez Polskę waluty euro będzie czymś złym, a 14 proc. jest przeciwnego zdania - wynika z badania Kantar Public. Z kolei 20 proc. respondentów uważa, że zmiana waluty nie byłaby ani czymś dobrym, ani złym.

Kantar opublikował w piątek badanie z którego wynika, że przekonanie o tym iż wprowadzenie w Polsce euro byłoby czymś złym, częściej deklarują osoby o poglądach prawicowych (58 proc. wskazań), potencjalny elektorat Prawa i Sprawiedliwości (62 proc.), osoby powyżej 50-tego roku życia oraz ci, którzy bardzo interesują się polityką (59 proc.).

Pozytywnie - jak wynika z badania - taką zmianę częściej oceniają wyborcy Platformy Obywatelskiej (30 proc.), Nowoczesnej (29 proc.), a także te z wykształceniem wyższym (25 proc.) oraz o poglądach lewicowych (26 proc.).

Przeważają opinie, że wpływ wprowadzenia euro na sytuację polskich gospodarstw domowych będzie negatywny. 57 proc. respondentów uważa, że wejście Polski do strefy euro wpłynie niekorzystnie na sytuację ich gospodarstw domowych. Przeciwnego zdania jest 12 proc. tych, którzy spodziewają się pozytywnych zmian. 10 proc. badanych uważa, że przyjęcie waluty euro nie będzie miało wpływu na sytuację jego gospodarstwa domowego. 21 proc. nie ma sprecyzowanej opinii na ten temat.

Prawie połowa społeczeństwa (49 proc.) jest przekonana, że przystąpienie Polski do strefy euro będzie miało niekorzystny wpływ na gospodarkę. 17 proc. badanych uważa, że wpływ ten będzie korzystny, a 8 proc. respondentów sądzi, że przyjęcie waluty euro nie będzie miało wpływu na polską gospodarkę. Co czwarty ankietowany (26 proc.) nie ma sprecyzowanej opinii na ten temat.

Prawie połowa Polaków (47 proc.) uważa, że przystąpienie do strefy euro będzie niekorzystne dla ich poczucia tożsamości narodowej. Blisko 20 proc. sądzi, że przyjęcie waluty euro nie będzie miało wpływu na ich tożsamość narodową, a 11 proc. - oceniło, że wpływ ten będzie korzystny. 23 proc. pytanych nie ma opinii na ten temat.

8 proc. respondentów uważa, że Polska powinna przyjąć euro w ciągu najbliższych 5 lat, 10 proc. jest zdania, że miałoby to być za ok. 6 - 10 lat, a 15 proc. chciałoby przyjęcia tej waluty za więcej niż 10 lat. Przeciwnych przyjęciu euro kiedykolwiek jest 47 proc. ankietowanych.

Kantar Public przeprowadził sondaż w dn. 1-6 grudnia 2017 na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1059mieszkańców Polski, w wieku 15 i więcej lat. Badanie zostało przeprowadzone metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

« 1 »
 • Jarosław_Dobrowolski
  23.12.2017 11:06
  Nie jestem ekonomistą, ale wydaje mi się, że lepiej, gdy kraje pozostają przy swoich walutach. Pamiętacie, co się stało z gospodarką Grecji, kiedy przyjęła euro? Ich ogromne zadłużenie, protesty społeczne na ulicach i masowe wybieranie gotówki z bankomatów. Podobnie na Cyprze był funt cypryjski za 6,50 PLN. Miał kurs wyższy niż funt brytyjski. Kiedy wprowadzili tam euro, wartość pieniądza spadła i zaczęły się problemy gospodarcze. Pozdrawiam
 • gość777
  23.12.2017 17:51
  Phi, większość europejczyków nie chce euro.
  doceń 3
 • Gosc
  23.12.2017 22:14
  Euro od samego poczatku bylo projektem czysto politycznym, a nie ekonomicznym, bo jak mozna bylo zrownywac poprzez wspolna walute tak rozne gospodarki i systemy fiskalne jak np. Niemcy czy Grecja.
  Obecny kryzys euro zostal jedynie zazegnany tymczasowo a nie rozwiazany; wroci na pewno.
  Wiekszosc Polakow slusznie nie chce oddac w lapy UE nadzoru polskiego panstwa nad polska polityka monetarna, bo to przeciez ostatni przyczolek naszej niezaleznosci.
  doceń 4
 • gość
  23.12.2017 22:36
  Przypomnę, kto zarobił na (wciąż istniejacym) kryzysie euro:
  http://gosc.pl/doc/4035889.Jak-zarobic-na-kryzysie-miliard-euro
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama