Większość Polaków nie chce Euro

dodane 22.12.2017 16:16

PAP |

Blisko 50 proc. Polaków uważa, że przyjęcie przez Polskę waluty euro będzie czymś złym, a 14 proc. jest przeciwnego zdania - wynika z badania Kantar Public. Z kolei 20 proc. respondentów uważa, że zmiana waluty nie byłaby ani czymś dobrym, ani złym.

Większość Polaków nie chce Euro   Roman Koszowski / Foto Gość

Kantar opublikował w piątek badanie z którego wynika, że przekonanie o tym iż wprowadzenie w Polsce euro byłoby czymś złym, częściej deklarują osoby o poglądach prawicowych (58 proc. wskazań), potencjalny elektorat Prawa i Sprawiedliwości (62 proc.), osoby powyżej 50-tego roku życia oraz ci, którzy bardzo interesują się polityką (59 proc.).

Pozytywnie - jak wynika z badania - taką zmianę częściej oceniają wyborcy Platformy Obywatelskiej (30 proc.), Nowoczesnej (29 proc.), a także te z wykształceniem wyższym (25 proc.) oraz o poglądach lewicowych (26 proc.).

Przeważają opinie, że wpływ wprowadzenia euro na sytuację polskich gospodarstw domowych będzie negatywny. 57 proc. respondentów uważa, że wejście Polski do strefy euro wpłynie niekorzystnie na sytuację ich gospodarstw domowych. Przeciwnego zdania jest 12 proc. tych, którzy spodziewają się pozytywnych zmian. 10 proc. badanych uważa, że przyjęcie waluty euro nie będzie miało wpływu na sytuację jego gospodarstwa domowego. 21 proc. nie ma sprecyzowanej opinii na ten temat.

Prawie połowa społeczeństwa (49 proc.) jest przekonana, że przystąpienie Polski do strefy euro będzie miało niekorzystny wpływ na gospodarkę. 17 proc. badanych uważa, że wpływ ten będzie korzystny, a 8 proc. respondentów sądzi, że przyjęcie waluty euro nie będzie miało wpływu na polską gospodarkę. Co czwarty ankietowany (26 proc.) nie ma sprecyzowanej opinii na ten temat.

Prawie połowa Polaków (47 proc.) uważa, że przystąpienie do strefy euro będzie niekorzystne dla ich poczucia tożsamości narodowej. Blisko 20 proc. sądzi, że przyjęcie waluty euro nie będzie miało wpływu na ich tożsamość narodową, a 11 proc. - oceniło, że wpływ ten będzie korzystny. 23 proc. pytanych nie ma opinii na ten temat.

8 proc. respondentów uważa, że Polska powinna przyjąć euro w ciągu najbliższych 5 lat, 10 proc. jest zdania, że miałoby to być za ok. 6 - 10 lat, a 15 proc. chciałoby przyjęcia tej waluty za więcej niż 10 lat. Przeciwnych przyjęciu euro kiedykolwiek jest 47 proc. ankietowanych.

Kantar Public przeprowadził sondaż w dn. 1-6 grudnia 2017 na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1059mieszkańców Polski, w wieku 15 i więcej lat. Badanie zostało przeprowadzone metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EURO, FINANSE, GOSPODARKA, PAP, WALUTY

Przeczytaj komentarze | 20 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 3 krolik 26.12.2017 22:41
Niezalogowany użytkownik Ze nie jestes ekonomista to widac . Akurat upadek gospodarczy Grecji nie mial nic wspolnego z waluta Euro , Grecy po prostu wydawali wiecej niz zarabiali a wyniki gospodarcze falszowali i tak sie to pozniej skonczylo....
Plusów: 2 Gość 26.12.2017 21:28
Niezalogowany użytkownik o czym fantazjujesz?
Plusów: 1 pro 24.12.2017 13:20
Niezalogowany użytkownik pamietajcie, ze grecji tez pomogli. a nam jak przyjdzie za pare lat to samo kto pomoze.
Plusów: 3 TomaszL 24.12.2017 06:54
Niezalogowany użytkownik Tyle tylko, że kantory zarabiają na wymianie, a każdy kto z ich usług korzysta im za to dodatkowo płaci. Po co?

wszystkie komentarze >