Hałcnów: Wszyscy jesteśmy z wielodzietnej rodziny!

dodane 07.01.2018 23:20

Urszula Rogólska

zobacz galerię 

Rodziny z liczniejszymi gromadkami dzieci z całej diecezji świętowały w niedzielę 7 stycznia, w bazylice Nawiedzenia NMP w Hałcnowie. Po Eucharystii na wszystkich czekały cenne niespodzianki!

Hałcnów: Wszyscy jesteśmy z wielodzietnej rodziny!   Urszula Rogólska /Foto Gość Podczas Mszy św. małżonkowie odnowili swoją przysięgę

Choć obecność maleńkich dzieci nie jest czymś nadzwyczajnym w codzienności hałcnowskiej bazyliki Nawiedzenia NMP, która jest miejscem szczególnej modlitwy rodzin, mam i ojców oczekujących dziecka czy par proszących o dar potomstwa, jednak w dzisiejszą niedzielę tłum dzieci był wyjątkowy! Maluchy i ich rodzice wypełnili kościół po brzegi!

W szczególnym dniu - w Niedzielę Chrztu Pańskiego - ks. Tomasz Gorczyński, diecezjalny duszpasterz rodzin, ks. Piotr Konieczny - proboszcz i kustosz hałcnowskiego sanktuarium Matki Bożej Bolesnej oraz Agata i Artur Markowscy - liderzy Duszpasterstwa Rodzin Wielodzietnych albo Licznych (DRWaL), zaprosili tu wszystkie rodziny na czwarte już diecezjalne świętowanie, podczas którego małżonkowie odnawiają swoją przysięgę, rodzice modlą się bardzo uroczyście za dzieci, a dzieci za rodziców. Zaproszenie skierowali zwłaszcza do rodzin z większą gromadką dzieci, ale akurat tego dnia, każdy mógł się poczuć wyjątkowym gościem uroczystości.

  Urszula Rogólska /Foto Gość Agata i Artur Markowscy, liderzy DRWaL-a ze swoimi dziećmi w procesji z darami

Wszystko wyjaśnił w homilii ks. Piotr Konieczny, kiedy przypomniał co Katechizm Kościoła Katolickiego mówi o sakramencie Chrztu: "Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania".

  Urszula Rogólska /Foto Gość Rodzice ze swoimi gromadkami dzieci wypełnili hałcnowską bazylikę

Omawiając treść tego sformułowania, ks. Konieczny mówił: - Przez chrzest, Kościół ze swoją świętością i grzesznością, z tym co mocne i co słabe, stał się naszą rodziną, naszym domem. Można powiedzieć, że od momentu chrztu, wszyscy jak tu jesteśmy, należymy do rodziny wielodzietnej. Bo mamy wielu braci i siostry - są nimi święci, błogosławieni - wszyscy, którzy zostali ochrzczeni; wszyscy, którzy poznali Jezusa Chrystusa i wybrali Go jako swojego Mistrza, Pana, Nauczyciela, swojego Zbawiciela.

  Urszula Rogólska /Foto Gość Rodziny otrzymały indywidualne błogosławieństwo

Jak dodał ks. Konieczny: - Rzeczą zrozumiała więc jest, że to wszystko, co Chrystus przekazał Kościołowi, przekazał każdemu z nas, każdemu człowiekowi ochrzczonemu. Nauka, przykazania, zadanie niesienia Jego miłości i nauki innym, jest naszym zadaniem, naszym posłaniem. To nie jest wyraz jakiejś naszej szczególnej gorliwości, ale normalności. Jesteśmy sobą, jeżeli innym głosimy Chrystusa, niesiemy Jego naukę, Jego życie poprzez naszą codzienność. Od chrztu jesteśmy dziećmi Boga, dziećmi Króla, dziedzicami Jego bogactwa i chwały, Jego darów. Jesteśmy braćmi i siostrami Jezusa Chrystusa - największego geniusza, jaki chodził po świecie.

Tej szczególnej więzi doświadczyły rodziny, które po Mszy św. ustawiły się w długiej kolejce po indywidualne błogosławieństwo, udzielane przez duszpasterzy w kościele, a następnie wzięły udział w spotkaniu przygotowanym w Domu Pielgrzyma.

  Urszula Rogólska /Foto Gość Rodzinne spotkanie przy stole w Domu Pielgrzyma

Gościnę rozpoczął poczęstunek przygotowany przez Agatę i Artura Markowskich - na wszystkich czekało ponad 60 litrów kwaśnicy, domowy chleb prosto z pieca oraz mnóstwo słodkości. Po posiłku do wspólnego kolędowania zaprosiła schola muzyczna z pallotyńskiej parafii św. Andrzeja Boboli w Bielsku-Białej. A w przerwie nie zabrakło niespodzianki - każdy z uczestników uroczystości otrzymał specjalne zaproszenie w formie biletu lotniczego. - Oderwana jego część brała udział w losowaniu niespodzianek sprzyjających wzmacnianiu relacji rodzinnych - mówi Agnieszka Moś z wydziału duszpasterstwa rodzin kurii diecezjalnej. - Były nimi zaproszenia do kina ufundowane przez kinoplex Helios w Bielsku-Białej oraz zaproszenia do restauracji-pizzerii "Ryszkówka" w Bestwinie.

  Urszula Rogólska /Foto Gość W Hałcnowie maluchów nie brakowało!

W spotkaniu w Domu Pielgrzyma wzięło udział ponad 30 rodzin spośród wszystkich uczestniczących w Mszy św. Każda otrzymała także pamiątkowy kalendarz rodzinny.

Jak mówił ks. Piotr Konieczny, Hałcnów co miesiąc zaprasza wszystkie rodziny liczne i te, które chciałyby je poznać. W pierwsze niedziele miesiąca spotykają się one na Mszy św. o 12.15 w bazylice, a następnie kontynuują rodzinne świętowanie w Domu Pielgrzyma. Każde spotkanie ma inny charakter - dyskusji, wykładów lub warsztatów - z bardzo szeroko rozumianej tematyki życia rodzinnego. W tym czasie dzieci mają zapewnioną fachową opiekę. Każdy jest bardzo mile oczekiwany!

A jak było na pierwszym spotkaniu DRWaL-a, przeczytacie w tekście "DRWaL nie boi się dzieci!" - TUTAJ, na drugim: "Ta miłość zapachniała lawendą"- TUTAJ, a na trzecim w ubiegłym roku - "Z gromadką maluchów do konkatedry w Żywcu" - TUTAJ.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BIELSKO-BIAŁA, BIELSKO-BIAŁA HAŁCNÓW, DIECEZJA BIELSKO-ŻYWIECKA, DIECEZJALNY DZIEŃ RODZIN, DRWAL, DUSZPASTERSTWO RODZIN, DUSZPASTERSTWO RODZIN WIELODZIETNYCH ALBO LICZNYCH, HAŁCNÓW, RODZINA

Dodaj swój komentarz »

Uwaga! Komentarze do tej dyskusji mogą być dodawane wyłącznie przez osoby zalogowane. Zapraszamy do się lub zapisania.