107,6 FM

Dinozaur jak indyk

Dinozaur, którego skamieniałość znaleziono w Australii, miał rozmiar indyka i był szybkobiegaczem - informują naukowcy australijscy na łamach pisma "PeerJ".

Częściowo zachowany szkielet dinozaura o rozmiarach dzisiejszych indyków odnaleziono w skałach w południowo-wschodniej Australii.

Nowy gatunek dinozaura, który nazwano Diluvicursor pickeringi, pozwoli na lepsze poznanie różnorodności biologicznej tych gadów, które 113 mln lat temu zamieszkiwały rozległą dolinę ryftową łączącą Australię z Antarktydą.

Naukowcy mają do dyspozycji skamieniały ogon i kości nóg, dzięki którym starają się zrozumieć specyfikę życia tego przedstawiciela niewielkich, dwunożnych dinozaurów, zwanych ornitopodami.

"Przykład gatunku Diluvicursor pokazuje po raz pierwszy, że istniały dwa typy budowy ciała u blisko spokrewnionych ornitopodów, zamieszkujących tę część Australii - opisuje główny autor artykułu, Matt Herne z University of Queensland (Australia). - Jeden miał drobną budowę z niezwykle długim ogonem, podczas gdy drugi, Diluvicursor, odznaczał się budową bardziej solidną i krótszym ogonem".

Jak dodaje, wstępna rekonstrukcja, w tym mięśni nóg, dowodzi, że przedstawiciele nowo odkrytego gatunku byli bardzo dobrymi biegaczami.

Więcej pod adresem: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/01/180111084946.htm

krx/ jjj/

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama