107,6 FM

Pierwsza w Polsce kobieta...

...zajęła fotel pilota śmigłowca ratowniczego.

Por. Justyna Czerwonko po cyklu szkoleń przygotowujących dołączyła do załogi śmigłowca ratowniczego W-3WARM Anakonda. Obecnie w całodobowych dyżurach czuwa nad bezpieczeństwem morskim w ramach Krajowego Systemu Ratownictwa Morskiego i Lotniczego.

- To pierwsza w historii kobieta, która zdobyła uprawnienia drugiego pilota śmigłowca ratowniczego. Por. Czerwonko, jako pilot świetnie wykwalifikowany i przygotowany, uczestniczy w misjach SAR (Search and Rescue, z ang. Poszukiwanie i Ratunek) - wyjątkowo skomplikowanych zadaniach oraz dyżurach bojowych prowadzonych nierzadko w trudnych warunkach atmosferycznych - mówi kmdr ppor. Marcin Braszak, oficer prasowy Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Droga do funkcji pilota śmigłowca ratowniczego nie była łatwa. Por. Czerwonko ukończyła w 2012 roku Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie na kierunku pilot śmigłowca. Pierwszą jednostką, w której rozpoczęła służbę jako pilot, była 33. Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Od 2014 roku pełniła obowiązki dowódcy załogi śmigłowca w Zespole Poszukiwawczo-Ratowniczym.

W 2016 roku związała się z lotnictwem morskim, rozpoczynając służbę w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego na stanowisku starszego pilota w kluczu śmigłowców. Rozpoczęła równocześnie szkolenie, którego efektem było uzyskanie uprawnień do wykonywania lotów jako drugi pilot śmigłowca ratowniczego W-3WARM Anakonda w trakcie misji SAR.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama