107,6 FM

Studnia św. Stanisława Kostki dla Ugandy

Jedną z inicjatyw, jaką łódzka parafia katedralna inauguruje obchody Roku św. Stanisława Kostki, jest budowa w Ugandzie studni, która będzie nosiła imię świętego Polaka. W tym roku przypada 450. rocznica śmierci młodego jezuity, stąd Konferencja Episkopatu Polski zadecydowała, że rok 2018 r. będzie Rokiem św. Stanisława Kostki.

- Chcemy rozpocząć ten szczególny rok, budując studnię w Ugandzie – mówi KAI ks. prał. Ireneusz Kulesza, proboszcz parafii. - Jesienią gościliśmy w naszej katedrze ks. Davida Okullu z diecezji Gulu, z którym ustaliliśmy, że nowa studnia zostanie wykopana na terenie jego diecezji i będzie nosiła imię św. Stanisława Kostki – dodaje proboszcz.

Ksiądz David Okullu jest założycielem organizacji Solidarity for Rural Development (SORUDEO), wspierającej projekty rozwojowe na północy Ugandy. Jest proboszczem parafii Niepokalanego Serca Maryi w miejscowości Pabo. Odwiedził Polskę w październiku 2017 r. na zaproszenie Fundacji Razem dla Afryki, inicjatora akcji pomocowej. 

Zapraszamy do Pabo
Fundacja Razem dla Afryki

W niedzielę 14 stycznia ks. prał. Ireneusz Kulesza poświęcił tabliczkę pamiątkową, która zostanie zamontowana przy wykopanej studni we wsi należącej do Pabo.

- Budując studnię św. Stanisława, myślimy o tym, że będzie on patronował młodym Ugandyczyjkom, którzy będą czerpać wodę, ale będzie to także piękny znak naszej duchowej łączności z tymi, którzy potrzebują pomocy. Bo tam, gdzie jest studnia – woda, tam jest życie, tam jest szkoła, tam jest kościół, tam jest wspólnota ludzi – podkreśla ks. Kulesza.

Tabliczka w najbliższych dniach zostanie przekazana na ręce ks. Davida Okullu, który tam, na miejscu, przybliży mieszkańcom postać młodego świętego z Polski. 

Podczas październikowej wizyty w naszym kraju ugandyjski kapłan odwiedził również parafie: św. Maksymiliana w Oświęcimiu (czytaj: Otwarte serca), św. Wojciecha w Koszalinie (czytaj: Woda do patrzenia) oraz św. Andrzeja w Starym Ujeździe (Opolskie, czytaj: Dołączcie do naszej walki). Wszędzie otrzymał hojne wsparcie dla prowadzonych inicjatyw. Kolejne studnie również będą nosić imiona świętych.

Budujemy studnię w Ugandzie
Fundacja Razem dla Afryki

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama