Afera na 2 mld zł rocznie

dodane 19.01.2018 09:32

Jarosław Dudała

Z Polski na Zachód wywożone są nielegalnie tony leków refundowanych, których brakuje pacjentom w kraju. Dlaczego od dekady państwo jest bezradne w starciu z oszustami, których zysk szacowany jest na 2 mld zł rocznie? - pyta Andrzej Grajewski w nowym numerze "Gościa Niedzielnego".

Afera na 2 mld zł rocznie   CANSTOCKPHOTO

Odwrócony łańcuch dystrybucji leków – tak Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna opisuje proceder niezgodnego z prawem pozyskiwania leków refundowanych, a następnie ich nielegalnego wywozu za granicę. Prawidłowy łańcuch dystrybucji wygląda następująco: producent–hurtownia–apteka–pacjent. Odwrócony sprowadza się do tego, że leki po dotarciu do aptek nie trafiają do pacjentów, ale za pomocą różnych sztuczek i przekrętów wracają do hurtowni, skąd sprzedawane są na Zachód. Większość to leki produkowane przez znane marki, które z zyskiem można sprzedać na Zachodzie. Według szacunków pełniącego obowiązki głównego inspektora farmaceutycznego (GIF) Zbigniewa Niewójta, wartość nielegalnie wywiezionych za granicę leków można szacować na ok. 2 mld zł rocznie - pisze Grajewski w tekście pt. "Znikające leki".

Więcej - w najnowszym numerze naszego tygodnika.

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 11 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Lucjan 20.01.2018 10:32
Niezalogowany użytkownik Trzeba sprawdzić sieć aptek Medom
Plusów: 0 TomaszL 20.01.2018 09:45
Niezalogowany użytkownik Tak, państwo refundując leki powinno mieć nad tym systemem kontrolę. Brak kontroli powoduje bezkarność wszelkiej maści cwaniaków.
Systemy antyfraudowe są standardem dla każdej szanującej się obecnie firmy.
Plusów: 3 robert 19.01.2018 22:38
Niezalogowany użytkownik Tu nie chodzi o leki, które zostały wypisane na receptę. Po prostu obecna ustawa refundacyjna została tak skonstruowana, aby jak najbardziej obniżyć ceny leków. Ministerstwo negocjuje z firmami farmaceutycznymi i te zgadzają się na niższe ceny niż na Zachodzie, bo inaczej wypadną z listy leków refundowanych. Ale druga strona medalu jest taka, że cena w Polsce jest tak niska, że opłaca się wywieźć te leki za granicę i tam sprzedać z zyskiem.
Plusów: 0 Irena 19.01.2018 21:48
Niezalogowany użytkownik Innymi słowy całkowita kontrola. Bo każdy chce rządzić i egzekwować. A Bóg daje wolność i godzi się nawet na złe słowa o Nim i nie korzysta ze sposobności, by kontrolować, bo u niego najważniejsza jest służba, On przyszedł, by służyć. A my chcemy zmuszać innych, by robili, co chcemy.

wszystkie komentarze >

Reklama