107,6 FM

Ekologiczna i elektryczna przyszłość Śląska i Zagłębia

Od wczoraj działa w woj. śląskim pierwsza w Polsce rada ds. elektromobilności. Wczoraj też zarząd województwa podpisał z NCBR porozumienie o dofinansowaniu 100 mln zł na badania i rozwój dla poprawy jakości powietrza.

Michał Gramatyka, wicemarszałek woj. śląskiego   Michał Gramatyka, wicemarszałek woj. śląskiego
Marcin Iciek /Radio eM
Jak mówił we wtorek w „Rozmowie poranka” Radia eM wicemarszałek woj. śląskiego Michał Gramatyka, radę ds. elektromobilności powołano, aby pełniła rolę koordynatora doradczo-informacyjnego przy wdrażaniu elektromobilności. Chodzi o to – mówił wicemarszałek – żeby w tak zaludnionym województwie inicjatywy z zakresu elektromobilności były lokalizowane mądrze i w taki sposób, żeby wszyscy mieszkańcy mogli z nich korzystać. Powołując się na opinię firmy doradczej EY (dawniej Ernst&Young), Michał Gramatyka, dodał, że w 2030 roku może już w ogóle nie być samochodów spalinowych. I już dziś kupowanie ich na własność nie ma sensu.

Z kolei podpisane wczoraj porozumienie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju dotyczy przekazania 100 mln zł na badania i innowacje na rzecz czystszego powietrza w naszym regionie. Projekt nosi nazwę „Silesia pod błękitnym niebem” i ma na celu pracę nad nowymi technologiami oceny jakości powietrza, ostrzegania mieszkańców przed smogiem i nad nowatorskimi rozwiązaniami, takimi jak np. opracowanie skutecznego i niskokosztowego przenośnego oczyszczacza powietrza wewnętrznego, niskoemisyjny, wielopaliwowy, automatyczny kocioł na paliwa stałe czy niskoemisyjny kominek z płaszczem wodnym opalany drewnem.
Jeszcze w tym roku można spodziewać się ogłoszenia pierwszych konkursów dla firm, które będą zainteresowane takimi pracami.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama