107,6 FM

Dziesięć sobotnich spotkań

Do 15 lutego można zapisywać się na kurs dla psałterzystów. Zajęcia przeznaczone są dla osób od 13. roku życia, które chcą pełnić taką posługę w Kościele.

– Psalm responsoryjny powinien być wykonywany jako część liturgii słowa od ambony, dlatego ważne jest, żeby robiły to odpowiednio do tego przygotowane osoby. Stąd też jest potrzeba, żeby kształcić psałterzystów, którzy będą poprawnie pod względem tekstowym i muzycznym wykonywali psalm z tego miejsca, a nie -  jak jest najczęściej w parafiach – że śpiewa go organista z chóru. Dlatego proponujemy taką formę kursu – mówi ks. Adam Kozak, referent diecezji gliwickiej ds. muzyki kościelnej.

Kandydaci na psałterzystów muszą wykazać się podstawowymi umiejętnościami muzycznymi: dobrym słuchem, możliwym do kształcenia głosem i pamięcią muzyczną, a także dobrą dykcją. Oczekuje się od nich także takich cech, jak pobożność, sumienność i odpowiedzialność.

Program kursu obejmuje zajęcia teoretyczne, dotyczące najważniejszych zagadnień liturgicznych, i praktyczne z emisji głosu oraz zasad poprawnego wykonywania śpiewu międzylekcyjnego.

Kurs będzie się odbywał w Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach w soboty, począwszy od 17 lutego, w godzinach od 10.00 do 13.00. Terminy spotkań: 17 i 24 lutego, 3, 10, 24 marca, 7, 14, 21 i 28 kwietnia oraz 12 maja – egzamin końcowy. Koszt uczestnictwa wynosi 100 zł. Zgłoszenia przyjmuje referat ds. muzyki kościelnej kurii diecezjalnej, e-mail: a_kozak@kuria.gliwice.pl, najpóźniej do 15 lutego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama