Ambasador Niemiec: Intencją hitlerowskich Niemiec było zamordowanie Żydów i Polaków

dodane 12.02.2018 06:20

PAP |

"Intencją hitlerowskich Niemiec było zamordowanie Żydów i Polaków oraz zniszczenie ich kultury. Musimy wziąć za to pełną odpowiedzialność" - powiedział w wywiadzie dla poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" ambasador Niemiec w Warszawie Rolf Nikel.

Ambasador Niemiec: Intencją hitlerowskich Niemiec było zamordowanie Żydów i Polaków   ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Rolf Nikel, ambasador Niemiec w Polsce

Rolf Nikel pytany o to, że wielu historyków wskazuje, że w czasie okupacji wielu Żydów zostało zamordowanych przez Polaków, ŻiH podaje liczbę 50 tys. ofiar, "to nie jest udział w Holokauście", odpowiedział: "Intencją hitlerowskich Niemiec było zamordowanie Żydów i Polaków oraz zniszczenie ich kultury. Musimy wziąć za to pełną odpowiedzialność. Zbrodnie indywidualnych osób, które nie były Niemcami, tego nie zmieniają".

Ambasador Niemiec, odnosząc się do kwestii rekompensat wojennych i stwierdzenia szefa MSZ Jacka Czaputowicza, że rząd niemiecki jest gotów o tym rozmawiać, odpowiedział: "Mogę tylko powtórzyć deklarację naszego ministra spraw zagranicznych Sigmara Gabriela: sprawa reparacji jest prawnie i politycznie zamknięta. Nie jesteśmy natomiast przeciwni dyskusjom ekspertów w tej sprawie".

Na pytanie o to, czy dojdzie do szczytu Trójkąta Weimarskiego, powiedział: "Chcemy zdecydowanie zintensyfikować współpracę w ramach Trójkąta. To także jest zapisane w umowie koalicyjnej. Rzeczywiście, nie mieliśmy takiego szczytu od 2011 r. Ale jestem pewien, że się odbędzie".

Jak wskazał, nowo zawartą niemiecką umowę koalicyjną "należy rozumieć jako ofertę dla Polski i dla Francji współdziałania z nami na rzecz zjednoczonej Europy". "Będziemy teraz mieli bardzo intensywne i ważne rozmowy z Francją, jak pchnąć do przodu integrację. Potem inne kraje będą musiały się zdecydować, jak do tej niemiecko-francuskiej inicjatywy się odnieść. Ktokolwiek będzie chciał się do nas przyłączyć, zostanie przyjęty z otwartymi ramionami. Dokąd ten proces nas zaprowadzi, nie wiem" - zaznaczył.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, HISTORIA, HOLOCAUST, NIEMCY, PAP, PRZEGLĄD PRASY, RZECZPOSPOLITA, WEIMAR TRIANGLE

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 GOŚĆka 12.02.2018 13:01
Niezalogowany użytkownik Pamiętam, jak już we wrześniu 1939. r. w Bielsku na ostatnim przystanku tramwajowym /tak, kursował wtedy tramwaj od dworca kol. /, u wejścia do Lasu Cygańskiego /parku/ oraz na bramie kąpieliska wisiała tablica z napisem : "Fur Polen, Juden, Zigeuner und Hunde Eintritt verboten". Z "właściwą" hierarchia. To były pierwsze słowa niemieckie, które poznałam . Rodzice usiłowali mi wytłumaczyć ten, dla dziecka niezrozumiały, zestaw zakazu Byliśmy też pierwszymi w kolejce do gazu , "zum ausrotten".Warto o tej "hierarchii" pamiętać.
Plusów: 0 wujek_Olek 12.02.2018 10:36
Tak, ideologia III. Rzeszy wychodzila z zalozenia ze sa lepsze i gorsze "rasy", wedlug "nauki" Rassenkunde i eugenika, w tradycji Darwina i Galtona. Zydow deklarowala nieludzmi (Unmenschen), Polakow i Rosjan podludzmi (Untermenschen). Jednych przeznaczyla po ich obrabowaniu do natychmiastowej Zaglady w sposob nie szkodzacy sprawcom a drugich do zaglady przez prace (Vernischtung durch Arbeit). W drodze do "przestrzeni zyciowej na wschodzie".
Ciekawe, ze Polacy jako czesc bezboznej IV. neoliberalnej LBGTQIAZD...Rzeszy dzisiaj Rosjan maja za podludzi …

wszystkie komentarze >

Reklama