107,6 FM

Toksyczne lalki w Częstochowie

Uwaga na zabawki! Administracja Skarbowa, UOKiK i Izba Handlowa przejęły i zniszczyły 700 tys. zabawek sprowadzonych z Chin.

Toksyczne lalki w Częstochowie   Przejęte lalki w Częstochowie foto / Izba Celna w Katowicach Najwięcej, bo transport 400 niebezpiecznych dla zdrowia lalek przechwycono w Częstochowie. Powodem zarekwirowania były wykryte w zabawkach ftalany - mówi Katarzyna Kielar rzeczniczka Śląskiej Inspekcji Handlowej.

W sumie w całym kraju skontrolowano blisko 1,5 miliona zabawek. Połowa z nich niestety miała przekroczone normy ftalanów. Jak bardzo są one szkodliwe dla naszego zdrowia, czy środowiska? Zdania naukowców na ten temat są podzielone, ale jedno jest pewne - mogą być zagrożeniem. Mówi prof. Piotr Skubała z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Śląskim.

Niestety ftalany - używane do zmiękczania plastiku - występują praktycznie wszędzie - w kosmetykach, pudełkach na kanapki, czy w tapetach winylowych. Dopóki ich normy nie są drastycznie przekroczone nie wpływają negatywnie na nasze zdrowie. Jak się przed nimi ustrzec? Ograniczyć używanie plastikowych przedmiotów.  

Toksyczne lalki w Częstochowie   Zabawki zarekwirowane przez celników foto / Izba Celna w Katowicach

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama