Atak na polską misję

dodane 15.03.2018 12:07

Jarosław Dudała /panewniki.pl

Dramatyczną relację z ataku na polską misję franciszkańską w Republice Środkowoafrykańskiej opublikował brat Hieronim Łusiak OFM na stronie panewnickiej prowincji franciszkanów. Nota datowana jest na 8 marca. Oto jej pełny tekst:

Atak na polską misję   hdptcar / CC 2.0 Tak wygląda budowa domu w Republice Środkowoafrykańskiej

"Moi drodzy, w ostatnią niedzielę mogliśmy usłyszeć mocne słowa Pana Jezusa, który odpowiada Żydom szukającym znaku:  «Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzy dni wzniosę ją na nowo» (J 2,19).
 
W kontekście ostatnich wydarzeń w naszej wiosce, te słowa nabierają szczególnego znaczenia. Od soboty do poniedziałku nad Rafai pojawiły się czarne chmury wojny. Obecnie, po tragicznych trzech dniach, sytuacja powoli zaczyna wracać do normy, a Kościół, czyli nasza wspólnota wiernych powoli zaczyna stawać na nogi. Niektórzy zginęli, niektórzy chowają się jeszcze w buszu, ale małymi krokami zbieramy siły.
 
Co takiego się wydarzyło?
 
W nocy z piątku na sobotę doszła nas informacja, że grupa muzułmanów zwana bororo, znajduje się 35 km od Rafai i zbliża się, aby nas zaatakować. Z racji na to, że w ostatnim czasie słyszeliśmy dużo tego typu informacji, zbagatelizowaliśmy tą wiadomość. Jednak nad ranem, kiedy ów wiadomość została potwierdzona, zawieźliśmy oba samochody za rzekę do bazy wojska marokańskiego, po czym wróciliśmy na misje. Po obiedzie jak zawsze krótka siesta, następnie adoracja i między godziną 15.00 a 16.00 doszła nas informacja, że muzułmanie są już tylko 3 km od nas. Ojciec Kordian kazał mi wziąć motor i uciekać za rzekę, ale okazało się, że jest już za późno, rozległy się strzały. Weszliśmy do salonu, a po dwudziestu minutach strzelaniny, podjęliśmy decyzję, że musimy uciekać. Pchając motor, by nie robić hałasu, zaszyliśmy się w buszu, tam też schowaliśmy motor i udaliśmy się w kierunku rzeki. Po drodze spotkaliśmy oddział Anty-balaki, tzw. obrońców kraju, choć po prawdzie jest to banda świrów i złodziei. Zorganizowali nam pirogę, a po drugiej stronie rzeki okradli nas z pieniędzy, przykładając karabin do głowy ojca Kordiana. Przechodząc kolejne kilometry w buszu, kiedy zaczęło się już ściemniać, w końcu dotarliśmy do bazy wojska marokańskiego, gdzie zostaliśmy bardzo dobrze przyjęci.
 
Następnego dnia w niedzielę nasza baza została dwa razy ostrzelana, ale niegroźnie. Kiedy Marokańczycy odpowiedzieli ciężką artylerią, po przeciwniku nie było widać nawet śladu. W poniedziałek od rana było słychać strzały, ale ok. godziny 10.00 doszła nas informacja, że muzułmanie się wycofali. Czym prędzej z ojcem Kordianem udaliśmy na misje, żeby zobaczyć, co da się uratować. Ku naszemu zaskoczeniu nie było aż tak źle. Wyłamali jedynie zamek w salonie, z którego ukradli telewizor, kilka drobnych rzeczy i zawartość lodówki. Bardzo smutny widok zastał nas w kaplicy - tabernakulum, a obok monstrancja zostały rzucone na krzesła; od razu umieściłem Najświętszy Sakrament na swoim miejscu, na szczęście nic nie zniknęło. Po jakimś czasie okazało się, że znaleźli i ukradli także nasz motor. Tak de facto najgorszy widok miał miejsce tego samego dnia popołudniu, kiedy postanowiłem udać się jeszcze raz za rzekę, by odebrać moje bagaże z bazy wojskowej. Otóż, przechodząc przez rynek mijałem dziesiątki obrońców z Anty-balaki, którzy to urządzili sobie ucztę z ciał swoich wrogów, wierząc, że w ten sposób posiądą ich siłę. Jeden z nich odciął kawałek nogi nieboszczyka i wyciągając w moim kierunku, zapytał czy chcę spróbować...
 
Wrogowie islamistów to też nie są niewiniątka. "Jeden z nich odciął kawałek nogi nieboszczyka i wyciągając w moim kierunku, zapytał czy chcę spróbować..."   br. Hieronim Łusiak OFM Wrogowie islamistów to też nie są niewiniątka. "Jeden z nich odciął kawałek nogi nieboszczyka i wyciągając w moim kierunku, zapytał czy chcę spróbować..." Moi drodzy, z jednej strony chciałoby się stąd uciec, z drugiej strony, patrząc na naszych parafian zagubionych, przestraszonych, zrozpaczonych, jesteśmy świadomi jak bardzo nas teraz potrzebują. Nie wiemy jak liczni są nasi wrogowie, gdzie dokładnie się teraz znajdują i kiedy wrócą? Wiemy jedno, "skoro Chrystus zmartwychwstał, to i my zmartwychwstaniemy", jak pisze św. Paweł. Zbliżając się wielkimi krokami do świąt Wielkiej Nocy, życzę wszystkim głębokiej wiary w to, co Bóg uczynił dla nas, z miłości do nas. Przy okazji pokornie proszę o modlitwę i z serca wszystkim błogosławię+"


 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| REPUBLIKA ŚRODKOWOAFRYKAŃSKA

Przeczytaj komentarze | 17 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Zgadza się 22.03.2018 02:25
Niezalogowany użytkownik Tacy z jednych chrześcijanie, jak z drugich muzułmanie. Żaden z tych, którzy mordują, Boga nie spotkał ani nawet się Nim nigdy nie przejmował. Ale jeśli już nas, powołanych, nie interesuje prawda i pytanie o nią we wszystkim Pana Jezusa i Maryi, która strzeże przed błędem, to rzeczywiście żyjemy w samej końcówce czasu, co Jezus i Maryja wielokrotnie zapowiadali. Wielki ucisk, godzina miłosierdzia Bożego i odrodzenia Kościoła są tuż, tuż, a wielu z naszych współbraci i współsióstr oraz kapłanów niestety śpi i nie widzi ani nie chce widzieć rzeczywistości. I to w prawdzie. Przykre to, ale wielu powtarza medialne brednie.
Plusów: 2 Zgadza się 22.03.2018 02:20
Niezalogowany użytkownik Całkowicie się z Tobą zgadzam. I ja też mam dość utożsamiania muzułmanów czy katolików, ludzi realnie idących z Bogiem w sercu, ze zwykłymi bandytami. Ale co poradzić, jeśli wielu z nas, powołanych, wiedzę czerpie z zakłamanych mediów, celowo szerzących kłamstwa i siejących nienawiść oraz kreujących konflikt między muzułmanami i katolikami, KTÓREGO NIE MA (nadchodzi wielki ucisk, jest już za progiem, znowu loże), zamiast wyjść po prostu na ulicę, do ludzi, z liczeniem i prośbą o to do Ducha Świętego i Maryi, z jednoczesnym ciągłym proszeniem Ich o dary prawidłowego rozumienia słowa Bożego, prawidłowego rozeznawania, o właściwe słowa w każdej rozmowie, o wspomożenie łaską w ewangelizacji, a przede wszystkim z pytaniem Ich o wszystko. Jeśli pytamy, Oni wszystkiego nas nauczą, przez książki, przez ludzi i przez sytuacje, w których nas stawiają. Ale jest jeden warunek: trzeba chcieć.
Plusów: 2 GOsc 17.03.2018 12:15
Niezalogowany użytkownik Ucieczka chrześcijan przed muzułmanami , Okradzionych podrodze przez chrześcijan a ostateczne otrzymujących pomoc u muzułmanów bo chyba z nich w głównej mierze składa sie wojsko marokanskie?? Gdzie tu rzetelność informacji ??
Plusów: 2 F 16.03.2018 16:38
Niezalogowany użytkownik @E, no to może - zacznij od siebie?

wszystkie komentarze >