107,6 FM

Będą dopłaty do czynszów?

Możliwość ubiegania się o dopłaty do czynszów mieszkaniowych w pierwszych latach najmu zakłada projekt ustawy, który w poniedziałek został skierowany do konsultacji publicznych. Projekt zakłada, że programem dopłat mogłoby zostać objęte 40 proc. gospodarstw domowych.

Źródłem finansowania dopłat do czynszów będzie Fundusz Dopłat, ulokowany w Banku Gospodarstwa Krajowego. Ze środków Funduszu finansowane są również inne programy mieszkaniowe, w tym program "Rodzina na swoim", "Mieszkanie dla młodych", program preferencyjnych kredytów na realizację społecznego budownictwa czynszowego, a także program wsparcia samorządów w realizacji budownictwa dla najuboższych.

Ze względu na wygaszenie programów RnS oraz MdM budżet, skierowany na dopłaty, będzie przez pierwsze siedem lat funkcjonowania systemu niższy od dotychczasowej skali wydatków publicznych na cele mieszkaniowe.

Źródłem finansowania systemu dopłat będą środki zaplanowane w Narodowym Programie Mieszkaniowym na realizację systemu wsparcia oszczędzania na cele mieszkaniowe.

Rząd planuje, że pierwsze dopłaty miałyby być przyznawane już w 2019 roku. W 2019 roku na ten cel przewidziano 400 mln zł, w 2020 roku - 800 mln zł, w 2021 roku - 1,2 mld zł, w 2022 roku i w 2023 roku - po 1,6 mld zł, a począwszy od 2024 roku do 2027 roku - 2 mld zł rocznie.

Ponadto zakłada się, że w celu realizacji wypłaty dopłat, Fundusz Dopłat będzie mógł być dodatkowo zasilany środkami ze sprzedaży nieruchomości gruntowych znajdujących się w Krajowym Zasobie Nieruchomości.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama