Ekspert podatkowy: Obniżenie CIT do 9 proc. należy przyjąć z uznaniem

dodane 15.04.2018 08:30

PAP |

Propozycję premiera Mateusza Morawieckiego ws. obniżenia CIT z 15 do 9 proc. dla małych i średnich firm należy przyjąć z uznaniem - ocenił PAP ekspert podatkowy Rafał Iniewski. Zwrócił uwagę na dużą różnicę między stawką podstawową a obniżoną, co może prowadzić do sztucznego dzielenia firm.

Ekspert podatkowy: Obniżenie CIT do 9 proc. należy przyjąć z uznaniem   Roman Koszowski /Foto Gość

W sobotę odbyła się konwencja PiS i Zjednoczonej Prawicy pod hasłem "Polska jest jedna". W jej trakcie premier zapowiedział m.in. obniżenie CIT dla małych i średnich firm z 15 do 9 proc.

Rafał Iniewski z Kancelaria Iniewski Doradztwo Prawne powiedział PAP, że każde obniżenie stawki w podatku dochodowym - także i to zapowiadane przez premiera - należy przyjąć z uznaniem. Jego zdaniem podatek ten jest bowiem antymotywacyjny.

"Jednak z drugiej strony trzeba zwrócić uwagę na bardzo dużą różnicę pomiędzy stawką podstawową a obniżoną. Takie rozwiązanie może prowokować do zachowań niepożądanych, czyli przerzucania części przychodów przekraczających próg ustawowy (aktualnie 1,2 mln euro) do innego podmiotu, a w efekcie sztucznego dzielenia podmiotów lub tworzenia nowych" - powiedział.

Jak zaznaczył, "w konsekwencji może nastąpić negatywne zjawisko petryfikacji struktury podmiotów gospodarczych pod względem ich wielkości".

"Oczywiście ustawodawca zdając sobie z tego sprawę, wprowadzi szczególne warunki korzystania z obniżonej stawki, przeciwdziałające przerzucaniu przychodów na nowy podmiot - już dziś one są w odniesieniu do 15 proc. Pytanie - czy zostaną wprowadzone nowe" - podkreślił ekspert.

W jego ocenie to może spowodować, że ustawa staje się zbyt skomplikowana, a cała regulacja dysfunkcjonalna. "Na koniec i tak podatnicy znajdą jakąś lukę" - powiedział Rafał Iniewski. Zapytany, jak temu przeciwdziałać, odpowiedział: "Obniżyć także stawką podstawową albo wprowadzić wieloprogową progresję".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BUDŻET, GOSPODARKA, MATEUSZ MORAWIECKI, PAP, PRAWO, RZĄD

Przeczytaj komentarze | 7 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 AshleyS 14.05.2018 08:54
Moim zdaniem podatek PIT również powinien zostać obniżony. http://ksiegowy.gliwice.pl/co-to-jest-podatek-cit/
Plusów: 0 qq 15.04.2018 23:45
Niezalogowany użytkownik PKB nie buduje się na podatkach uzyskanych od bogatych w tym także koropracji ponieważ oni/one stosują optymalizację wszelkiej maści - w większości krajów to mali i średni przedsiębiorcy odpowiadają za około 2/3 PKB.
Plusów: 0 OKO 15.04.2018 22:24
Niezalogowany użytkownik Obniżenie podatku Cit dla małych firm to nierówne traktowanie firm.Co z firmami które płacą PIT 18 czy 19%.To powoduje nieuczciwą konkurencję.A zresztą ten cały rząd jest do kitu , można oczywiście każdemu dać jakieś 500 czy 300 plus a na koniec będzie tak jak w Grecji , tylko że PIS już wtedy nie będzie rządził i ktoś inny będzie to musiał posprzątać.
Plusów: 0 wues 15.04.2018 16:18
A gdzie napisałem, że biedni powinni być biedniejsi? Uważam, że bogacenie się nie jest niczym złym i nie wolno za to karać. Uważam, że wykorzystywanie biedy do zbijania kapitału politycznego jest nieuczciwe. Nie użalam się nad korporacjami tylko nad naszym społeczeństwem, bo wielu wierzy w bajecznie bogate i "krwiopijcze" korporacje. Dlaczego zatem większość młodych ludzi chce tam pracować? Dlaczego rządzący starają się, żeby te korporacje inwestowały w Polsce? Odpowiedź jest prosta. Korporacje zatrudniają dużo ludzi, płacą duże podatki i nie mogą być w szarej strefie. Użalam się nad społeczeństwem, bo wielu nie rozumie, że 10% od 100 zł to 10 zł a 10% od 10000 zł to 1000 zł i jako sprawiedliwe uznaje wyższe progi podatkowe dla większych przychodów. I na koniec pytanie, czy uważasz, że lepiej być biednym i złorzeczyć na "bogatych", czy lepiej, żeby biedny się wzbogacił i pomagał innym biednym?

wszystkie komentarze >