"Wiarę przekazuje się miłością i świadectwem"

dodane 03.05.2018 12:30

KAI |

Przekazywanie wiary nie oznacza uprawiania prozelityzmu, lecz świadczenie wiary z miłością – powiedział Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

"Wiarę przekazuje się miłością i świadectwem"   Jakub Szymczuk /Foto Gość

W swojej refleksji Ojciec Święty nawiązał do pierwszego czytania liturgicznych obchodów świętych apostołów Filipa i Jakuba (1 Kor 15,1-8). Św. Paweł stwierdza tam między innymi: „przekazałem wam na początku to, co przejąłem”.

Papież zauważył, że przekazywanie wiary nie oznacza „udzielania informacji”, lecz „tworzenie serca” w „wierze w Jezusa Chrystusa”. Nie jest to mechaniczne nauczenie się treści jakiejś książki czy pewnych pojęć, ale bycie „owocnym w przekazywaniu wiary”, jako Kościół, który jest „matką” i rodzi „dzieci w wierze”.

Franciszek przypomniał, że przekazywanie wiary z pokolenia na pokolenie dokonuje się w atmosferze miłości, czułości. Zauważył, że w realiach włoskich często w tym procesie znaczną rolę odgrywają osoby opiekujące się starszymi czy niepełnosprawnymi. Nierzadko są to cudzoziemki pomagające wzrastać w wierze, tym którym posługują.

Następnie Ojciec Święty podkreślił rolę świadectwa w przekazywaniu wiary. Przypomniał słowa Benedykta XVI, który stwierdził, iż Kościół nie wzrasta przez prozelityzm, ale przez przyciąganie, przez świadectwo. Dodał, że świadczenie w życiu o tym, w co wierzymy usprawiedliwia nas przed Bogiem i rodzi zaciekawienie w sercu drugiej osoby, które z kolei wykorzystuje Duch Święty, dokonując swego dzieła.

„Kościół wierzy dzięki przyciąganiu, rośnie przez przyciąganie. A przekazywanie wiary odbywa się poprzez świadectwo, aż po męczeństwo. Kiedy widoczna jest spójność życia z tym, co mówimy zawsze ma miejsce ciekawość: «Dlaczego ten człowiek tak żyje? Dlaczego swoje życie poświęca dla innych? A ta ciekawość jest ziarnem, które bierze Duch Święty i sprawia jego rozwój. Zaś przekazywanie wiary czyni nas sprawiedliwymi, usprawiedliwia nas. Wiara usprawiedliwia nas, a przekazując wiarę obdarzamy innych prawdziwą sprawiedliwością»” - powiedział papież w Domu Świętej Marty.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| HOMILIA, PAPIEŻ FRANCISZEK, WIARA, ŚWIADECTWO

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Makary 04.05.2018 05:34
Nasza wiara wymaga zrozumienia, ale jak głosi pieśń "co dla zmysłów niepojęte, niech dopełni wiara w nas". Poznawanie zmysłowe kieruje nas w stronę rozumu, jest tam przetwarzane, rejestrowane i zapamiętywane. Nie da się w moim mniemaniu rozumem zgłębić świata duchowego i trzeba go przyjąć na wiarę, poznając oczywiście rozumowo to co możemy. W jednej z części mszy świętej jest takie zdanie "niech przykład świętych nas pobudza", które wskazuje na to ze papież Franciszek ma rację. Czytając biografie świętych człowiek się zdumiewa, intryguje go zmiana jaka się w nich za sprawą Pana dokonała a czytając tych biografii więcej widzimy ze nie są to odosobnione przypadki. Ich przykład nas zecheca do poszukiwania Tego, którego Oni znaleźli. Wiary jednak nie da się przekazać głosząc choćby nawet piękne słowa które nie idą w parze ze zmianą naszego życia, bo poprostu będziemy niewiarygodni. To tak jakby ktoś kto ma autorytet w oczach jakiejś społeczności na forum której pieknie mówi i wymaga od słuchaczy, a sam gdy zejdzie z mownicy żyje zupełnie inaczej. Taki "przykład" pobudzal nie będzie. Stąd, żeby wiarę przekazać trzeba iść i nauczać nie tylko słowem ale przede wszystkim słowem spojnym z tym co glosimy. Inaczej to słowo choć piękne będzie w nas martwe. I jeszcze jedno, Franciszek nie głosi niczego innego niż jego poprzednicy ale uzupełnia to biorąc pod uwagę zmianę czasów, która nastąpiła jak również to co na ludzi w czasach obecnych może działać. Jak widzimy nie jest człowiekiem emocjonującym się, jak każdy papież ale twardo stapajacym po ziemi i przede wszystkim nie ocenia i nie potepia.
Plusów: 2 gośc 03.05.2018 13:24
Niezalogowany użytkownik Gdy czytam co mówi Franciszek nie mogę wyjść ze zdumienia, że głosi całkiem co innego niż jego poprzednicy. Co to znaczy 'uprawianie prozelityzmu'? Co to znaczy, że nie można przekazywać informacji o wierze? Jak najbardziej można! Tak nauczał Pan Jezus i do tego wezwał apostołów;"idźcie i NAUCZAJCIE", a nie tylko idźcie i okazujcie czułość i miłość. Wiara katolicka nie bierze się z emocji, ale z musi być przyjęta rozumem.

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl