107,6 FM

Prace Stanisława Białogłowicza, Katowice, do 26 czerwca

Katowice. Wernisaż prac Stanisława Białogłowicza „Odsłonić człowieka” odbędzie się 29 maja o 18.00 w Muzeum Archidiecezjalnym. Wystawę będzie można oglądać do 26 czerwca. Artysta inspiruje się sztuką bizantyńsko-ruską.

Stanisław Białogłowicz – artysta malarz, jako profesor na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego prowadzi autorską pracownię malarstwa. Jest absolwentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1973), gdzie studiował w pracowni profesora Wacława Taranczewskiego. Uprawia malarstwo sztalugowe, monumentalne i rysunek; w jego dorobku artystycznym znajdują się również realizacje sakralne. Artysta ma na koncie ponad 100 wystaw indywidualnych oraz uczestnictwo w ponad 200 wystawach zbiorowych – zarówno w kraju, jak i za granicą. Jest także laureatem wielu nagród artystycznych i naukowych.

Malarstwo Stanisława Białogłowicza silnie inspirowane jest sztuką bizantyńsko-ruską. W szczególności inspiracje te przejawiają się w wykorzystaniu przez artystę estetyki ikony. Nie jest to jednak powielanie ortodoksyjnych kanonów, lecz raczej tworzenie – w oparciu o na własny sposób przetworzoną ową estetykę – oryginalnego, swoistego języka malarskiego, który służy podkarpackiemu artyście do opowiadania o człowieku. Język ten, jakkolwiek osadzony w wielowiekowej tradycji, czerpie z zasobów sztuki nowoczesnej, zwłaszcza abstrakcyjnej, a tym, co w sposób szczególny go wyróżnia, jest kolor.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama