Prezydent: Nie ma pokoju bez prawa

dodane 17.05.2018 18:20

PAP |

Nie ma pokoju bez prawa. Prawo międzynarodowe pozostaje najsilniejszym narzędziem dla cywilizowanych narodów, aby zapewnić długotrwały pokój - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas debaty w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku.

Prezydent: Nie ma pokoju bez prawa   PAP/EPA/JUSTIN LANE Andrzej Duda

W związku z objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych prezydent prowadzi w czwartek w ONZ debatę otwartą wysokiego szczebla poświęconą roli prawa międzynarodowego w utrzymaniu pokoju i bezpieczeństwa na świecie.

"Chcemy podkreślić, że nie ma pokoju bez prawa. Prawo międzynarodowe pozostaje najsilniejszym narzędziem dla cywilizowanych narodów, aby zapewnić długotrwały pokój - pokój oparty na zaufaniu i wzajemnie respektowanych normach i wartościach" - oświadczył prezydent przemawiając w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Duda wskazał na "paradoks współczesnego świata", który polega na tym, że "z jednej strony istnieje rozległy system prawa międzynarodowego i architektury instytucjonalnej, który ma go strzec - jest to system ONZ z międzynarodowymi sądami i trybunałami - z drugiej strony, pokusa, by umieścić siłę ponad prawem i lęk przed zaufaniem, pozostaje obecna na całym świecie".

Prezydent zaznaczył, że debata dot. prawa międzynarodowego i jego znaczenia nie jest możliwa bez uprzedniego zapewnienia spójnych definicji podstawowych kategorii prawa międzynarodowego, szczególnie w kontekście obecnych wyzwań dla pokoju.

"Bo jeśli nazwiemy akt agresji +konfliktem+, bez właściwego zdefiniowania ofiary i agresora, jeśli nazwiemy zagrożenie +wyzwaniem+ bez określenia źródła tego zagrożenia i jeśli nazywamy budowanie agresywnych zdolności wojskowych +zakłóceniem równowagi+, bez określania, kto rozwija jego ofensywne zdolności wojskowe, wtedy jesteśmy bezradni pod względem wyboru kroków prawnych, by zareagować" - podkreślił Duda.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ANDRZEJ DUDA, DYPLOMACJA, ONZ, ORGANIZACJE, PAP, PREZYDENT, USA

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 gość 18.05.2018 09:22
Niezalogowany użytkownik Określenie "spójna definicja" powinno też dotyczyć np. pedofilii i minimalnego wieku na przyzwolenie seksualne. Jest wiele aspektów życiowych, gdzie "spójna definicja" by się przydała.
Plusów: 0 referendum w irlandii 17.05.2018 21:23
Niezalogowany użytkownik http://gosc.pl/doc/4725013.Irlandzki-ksiadz-prosi-Polakow
Plusów: 0 wujek_Olek 17.05.2018 18:45
Każda banda zbójów ma swoje prawa i ich wzorowo przestrzega, czy piraci, czy mafia czy .... To nie starczy. Chodzi bowiem o prawo, o którym Benedykt XVI tu mówi https://w2.vatican.va/content/benedict-xvi/pl/speeches/2011/september/documents/hf_ben-xvi_spe_20110922_reichstag-berlin.html

wszystkie komentarze >