Przełomowe porozumienie Watykanu z Arabią Saudyjską

dodane 21.05.2018 17:02

KAI |

Arabia Saudyjska i Watykan podpisały umowę, pozwalającą po raz pierwszy w historii na budowę kościołów w tym muzułmańskim królestwie. Informacja o tym ukazała się na stronie internetowej Breitbar News, która powołała się na egipską gazetę „Egypt Independent”.

Według tych informacji porozumienie podpisali Mohammed bin Abdul Karim Al-Issa, sekretarz generalny Ligi Arabskiej i kard. Jean-Louis Tauran, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.

W czasie wizyty w Arabii Saudyjskiej w dniach 16-20 kwietnia kard. Taurana przyjął król Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’ud oraz następca tronu książę Mohammed bin Salman. Przemawiając do przedstawicieli królewskiej rodziny kard. Tauran upomniał się o los chrześcijan żyjących w Arabii Saudyjskiej. Podkreślił przy tym stanowisko Watykanu, że wszyscy obywatele powinni być jednakowo traktowani, bez względu na wyznawaną przez nich religię.

Wspólny dokument umożliwia wznoszenie kościołów chrześcijańskich i podkreśla rolę religii dla bezpieczeństwa i stabilizacji na świecie oraz w walce z przemocą, ekstremizmem i terroryzmem. Przewiduje ponadto powołanie komitetu koordynacyjnego, w skład którego wejdzie po dwóch przedstawicieli obu stron. Komitet ma przygotowywać w przyszłości spotkania, które będą się odbywać co dwa lata, na przemian w Rzymie i w jednym z państw wskazanych przez Światową Ligę Muzułmańską.

W Arabii Saudyjskiej oficjalną religią państwową jest islam wahabicki.

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 14 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 gosciu 24.05.2018 19:20
Niezalogowany użytkownik Mądrej głowie dość dwie słowie
Plusów: 0 Michał 23.05.2018 06:55
Niezalogowany użytkownik Szklanka zawsze do połowy pusta, Panie Stanisławie? To może wg Twojej logiki należałoby negocjować zaostrzenie represji... ?
Plusów: 1 Mirek 23.05.2018 06:45
Niezalogowany użytkownik "Niewierzącymi"? Wierzą przecież.
Plusów: 1 Podaj-nick 22.05.2018 23:13
Niezalogowany użytkownik To jest fake news. Dajcie odniesienie do Vatican News. Gdzie jest tam o tym wiadomość?!

wszystkie komentarze >