107,6 FM

Zbiórka podpisów w obronie sumienia

- Sprzeciw sumienia nie jest zachcianką - mówili autorzy ustawy chroniącej wolność działania zgodnie z wyznawanym systemem wartości.

Projekt zapewnia obywatelom możliwość odmowy wykonania obowiązku niezgodnego z przekonaniami. Przyszła ustawa ma dotyczyć wszystkich, ale przede wszystkim osób wykonujących zawody medyczne.

Jak tłumaczą autorzy, to właśnie lekarze, pielęgniarki czy farmaceuci najczęściej stają w sytuacji, kiedy pacjent lub przełożony domaga się od nich wykonania nieetycznej czynności, np. udziału w aborcji lub przepisania środka poronnego.

- Wolność sumienia bywa mylona z wolnością religijną. Wolność sumienia polega na możliwości działania zgodnie z tym, co uważamy za dobre - wyjaśniał dr Tymoteusz Zych z Instytutu Ordo Iuris. Jak dodał, nie oznacza ona spełniania zachcianek. - Nie można nią tłumaczyć np. narażenia czyjegoś życia - mówił.

Prawnik z Ordo Iuris zaznaczył, że wolność sumienia nie jest dyskryminacją i dotyczy przedmiotu, a nie osoby. Na jej podstawie można bowiem odmówić udziału w czymś niemoralnym, a nie można nie wykonać usługi, bo zamawia ją ktoś, kogo nie akceptujemy.

Z kolei dr Marcin Olszówka przypomniał, że wolność sumienia jest zagwarantowana przez konstytucję, a potwierdzona przez orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r. Jednak niektóre ustawy kłócą się z tą zasadą.

- Nasz projekt uchyla przepisy z czasów PRL, w tym wzorcowo niekonstytucyjny przepis stanowiący, że wolność sumienia nie obejmuje klauzuli sumienia - mówił dr Olszówka.

Obecny podczas prezentacji dr Bogdan Chazan mówił natomiast o działaniach mających na celu likwidację klauzuli sumienia.

- Niekiedy nawet etycy medyczni żądają, by jej nie było. To uderzy w pacjentów. Sumienia lekarskie będą niszczone. Medycy stracą wrażliwość i staną się pozbawionymi zasad dostarczycielami usług - przestrzegał ginekolog.

Projekt firmowany przez Ordo Iuris i Centrum Życia i Rodziny zmienia 8 ustaw. Zawiera klauzulę generalną gwarantującą możliwość poszanowania sumienia wszystkich oraz przepisy szczegółowe dotyczące pracowników medycznych, w tym lekarzy i farmaceutów.

Oprócz podpisów pod projektem, zbierane są głosy wsparcia dla petycji wzywającej parlamentarzystów do ochrony sumienia polskich obywateli. Petycję można podpisać na stronie wobroniesumienia.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama